GeriEkonomi Almanya’da Aero-Lloyd krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da Aero-Lloyd krizi

Almanya'nın turistik hava yolu şirketi Aero-Lloyd iflasını bildirdi. Aero-Lloyd, dün sabah 06.00'dan itibaren uçuşları durdururken, şirketin Almanya ile başta Türkiye olmak üzere tatil yerlerinde mahsur kalan 8 bin 500 yolcusunun başka şirketler tarafından taşınacağı bildirildi.

Almanya'nın turistik hava yolu şirketlerinden Aero-Lloyd iflas etti. Şirket tarafından yapılan açıklamada, uçuşların dün sabah saat 06.00'dan itibaren durdurulduğu bildirildi.

Aero-Lloyd ile tatilcilerini uçuran turizm şirketi TUİ, Almanya ve Almanya dışında bin 300 yolcusunun mahsur kaldığını bildirerek bunların LTU'ya aktarılacağını açıkladı. TUİ, Münih ve Düsseldorf'tan tatil yerlerine uçarak mahsur kalan tatilcileri Almanya'ya getireceğini bildirdi.

Mali sıkıntıda bulunan ve geçen haziran ayında yönetim değiştiren Aero- Lloyd, en büyük hissedarı Bavyera Eyalet Bankası'nın yeniden yapılanma ve tasarruf programı için kredi vermeyi reddettiğini açıkladı.

Şirket sözcüsü Asger Schubert, programlarının belli bir süre sonra kazanç getirecek potansiyele sahip olduğunu, ancak bunun için bankanın desteğini alamadıklarını söyledi. Toplam bin 400 çalışanı bulunan Aero-Lloyd, geçen yıl 3.5 milyon yolcu taşıdığını bildirdi. 21 uçağı bulunan Aero-Lloyd, Almanya'da tatil uçuşlarında yüzde 12'lik pazar payına sahipti.

Aero Lloyd yetkilileri yolcularla doğrudan turizm şirketlerinin ilgilenmesi gerektiği savundu.

FİLOSUNDA 20 UÇAK VAR

Filosunda 11'i A321, 9'u A320 toplam 20 uçağa sahip Aero Lloyd Havayolları Türkiye'nin yanı sıra İspanya, Fas, Mısır, İtalya ve Portekiz ağırlıklı olmak üzere charter yani tarifesiz uçuşlar yapıyordu. Geçen yıl 3.5 milyon yolcu taşıyan şirket, Alman turist pazarında yüzde 12 paya sahipti. Şirketin Genel Müdürlüğü'nü Teoman Kaptan'ın yaptığı Aero Lloyd'un yüzde 66'sı Alman Bayerische Landesbank'a aitti. Havayolunun Avusturya merkezli Aero Lloyd Austria adlı bir şirketi de bulunuyordu. Türkiye'ye 15 yıldır sefer yapan Aero Lloyd şirketi, sadece Antalya'ya yılda ortalama 300 bin yolcu getiriyordu. Aero Llyod, Öger, Tui, Nazar gibi büyük tur operatörlerinin yolcularını taşıyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle