GeriEkonomi Almanya Çin’e karşı kanun çıkarıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya Çin’e karşı kanun çıkarıyor

Almanya Çin’e karşı kanun çıkarıyor

Alman hükümeti, stratejik önem taşıyan şirketlerin AB dışından yatırımcılara satılmasını engellemek için daha sıkı yeni kurallar getirdi. Almanya son dönemde Alman uzmanlığını elde edebilmek için bu yola başvuran Çin şirketlerinin çoğalmasından kaygılı.

GİDEREK artan korumacılığın dünya ticaretine zarar vereceği kaygılarının yaşandığı bir dönemde alınan bu önlem, hükümete, önemli bilgi birikiminin ülke dışına giderek elden çıkması gibi bir risk taşıyorsa, şirket satışlarını engelleme yetkisi veriyor. Bu kuralların mecliste onaylanması gerekmiyor. Ekonomi Bakanı, “Biz dünyanın en açık ekonomilerinden biriyiz ancak adil rekabet koşullarını da dikkate almamız gerek. Bu bizim şirketlerimize olan borcumuz. Çoğu zaman ekonomileri bizimki kadar açık olmayan ülkelerle ticaret yapıyorlar” dedi.

KUKA’NIN SATIŞI DÖNÜM NOKTASI OLDU

Alman robotik şirketi Kuka’nın geçen yıl Çin şirketi Midea’ya satılması, Çin’in kendi şirketlerinin yabancılara satışını engellerken önemli Alman teknolojilerine sahip olması konusundaki kaygıları beslemişti. Yeni kurallarla ilk kez, bir satış anlaşmasının engellenmesi için gerekli koşullar belirleniyor. Örnek olarak hastaneler ve enerji şebekeleri gibi kritik önem taşıyan altyapının stratejik olarak tehlikeye gireceği durumlar gösteriliyor. Alman Ekonomi Bakanlığı bu yıl, çip cihazları üreticisi Aixtron’un Fujian Grand Chip Investmet Fund (FGC) tarafından satın alınmasını, güvenlik gerekçeleriyle durdurmuştu.

LİDERLER GEÇEN AY ANLAŞMAYA VARMIŞTI

AB liderleri geçen ay, Çin devlet şirketlerinin yapacağı satın almaların denetlenmesi için anlaşmaya vardılar. AB şirketlerine Çin’de aynı fırsatın verilmediği gerekçesiyle Fransa, Almanya ve İtalya AB’nin Çin yatırımlarını bloke edebilmesi fikrine onay verdiler. Ancak İsveç gibi bazı ülkeler bunu korumacılık yolunda bir adım olarak görüyorlar.
Almanya’nın yeni kuralları ülkenin resmi gazetesi olan Federal Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.
Bu gelişme, geçen hafta yapılan G20 zirvesinde dünya liderlerinin haksız ticaret uygulamaları ve korumacılıkla mücadele edilmesi yolunda karar almalarının ardından geliyor. Ancak G20 ülkeleri, ticarette meşru savunma mekanizmalarının kullanılmasını da onayladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle