Alman Milli Takımı’nda krampon markası krizi

İsa DEVEÇEKEN / FRANKFURT
16.08.2006 - 01:58 | Son Güncelleme:

Dünya Kupası sırasında başlayan Almanya Milli Futbol Takımı«nda krampon krizi devam ediyor. Anlaşmalı olduklari Nike firmasının kramponlarıyla milli takımda oynamalarına müsade edilmeyen 5 futbolcu, bugün Schalke Arena’da oynanacak olan özel karşılaşmaya çıkmama tehditi savurdu.

Almanya Cumhurbaşkanı Köhler tarafından Dünya Kupası’nda üçüncü olan milli futbolculara verdiği, spor dalındaki en büyük ödül olan Gümüs Defne Nişani Töreni sonrası Lehmann, Friedrich, Frings, Borowski ve Klose DFB yöneticileriyle 4 saat süren bir toplantı yaptılar. Berlin Hyatt-Hotel«deki kriz toplantısında anlaşma sağlayamayan milli futbolcuların Almanya Futbol Federasyonu EşbaşkanıGerhard Mayer-Vorfelder ve Milli Takım Menajeri Oliver Bierhoff«a ,"Ya Carşamba günü İsveç maçında kendi kramponlarımızla oynarız, ya da sahaya çıkmayız" dedikleri belirtildi

NİKE’I İSTİYORLAR:

Almanya’da yapılan Dünya Kupası’nda Adidas kramponlarıyla 5 gol atarak Dünya Kupası gol kralı olan Miroslav Klose,"Ben kendi kramponlarım olan Nike ile maçlarda kendimi daha iyi hissediyorum" diye konuştu. Öte yandan Klose’nin reklamını yaptığı Nike kramponlarını turnuvada giyemedigi icin 2 milyon Euro kayıpta olduguda kaydedildi. Sadece Almanya Milli Takımı’nda bu yasaklamanın olduğuna dikkat çeken Jens Lehmann ve arkadaşları şöyle konuştu:," Avusturya milli takımı başta olmak üzere bir çok ülkede milli futbolcularının istedikleri kramponları seçme hakkıvar. Almanya«da da bu düzenlemeye gidilmeli. Bize daha iyi para kazandıracak firmaların ayakkabasıyla oynamak isteriz"

DFB ADİDAS’LA ANLAŞMALI:

Yıllardan beri Adidas firmasıyla sözleşmesi bulunan Almanya Futbol Federasyonu milli maçlarda sadece Adidas spor malzemeleri kullanmak zorunda .2010 yılına kadar sponsorluk anlaşmaları bulunduğunu vurgulayan Adidas şefi Herbert Heiner,"Sponsorluk sözleşmemizde hersey açıkca belirtilmistir. Bu konuda fazla konuşmaya gerek yok" açıklamasını yaparak krizin en büyük suçlusunun Alman Milli Takım Menajeri Oliver Bierhoff«un olduğunu öne sürdü. 31 Temmuz 2006«ya kadar Nike ile reklam sözleşmesi bulunan Bierhoff«un rakip firma yanlısı ve hatta temsilciliğini yaptığıda iddia edildi. Bierhoff ise DFB ile Adidas’ın ortak bir noktada anlaşması tezini savunduğunu belirterek, "Milli takımda en iyi futbolcuların oynaması için mücadele ediyorum. Krampon yüzünden bazı futbolcuları kaybetmek istemiyoruz" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı