GeriEkonomi Alman Lufthansa, İsviçreli Swiss Air’i alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman Lufthansa, İsviçreli Swiss Air’i alıyor

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Alman Lufthansa, mali krizlerle boğuşan İsviçre Havayolları Swiss Air Lines’i satın alacak. Lufthansa ve Swiss Air yetkilileri konuyla ilgili ortak açıklamalarında, Swiss Air Lines’ın Lufthansa’ya entegre edilebileceği yönünde mesajlar verdiler.

Anlaşmaya göre Swiss Air Lines’in bir İsviçre kuruluşu olarak kalacağı, ancak yönetimin Lufthansa tarafından gerçekleştirileceği belirtildi. Eski devlet şirketi Swissair’in devamı niteliğindeki Swiss Air Lines için Lufthansa’nın ne kadar ödeme yapacağı ise kesin olarak açıklanmadı. Ancak Alman şirketinin yetkilileri, Swiss Air Lines hisselerin son haftalardaki ortalama fiyatını baz alacaklarını belirttiler. Bu durumda, İsviçre şirketinin 7.35 milyon adetlik hissesi göz önüne alındığında, anlaşmanın Lufthansa’ya maliyetinin 40-50 milyon Euro civarında olacağı kaydediliyor.

ZÜRİH YENİ MERKEZ OLACAK:

Lufthansa’nın Zürih’i Münih’in ardından ikinci bir uçuş merkezi yapacağı, bu sayede İsviçre iş piyasasının zengin müşterilerine de hitap etmeyi hedeflediği kaydedildi. Alman şirketinin böylece Orta Avrupa Bölgesi’ndeki uçuşlarda liderliği ele geçirebileceği de konuşulanlar arasında.

LUFTHANSA KANATLANDI:

Bu arada Lufthansa’nın Swiss Air’i alma planlarının açıklanmasının ardından şirket hisseleri de borsada yükselişe geçti. Borsa analistleri ‘Lufthansa kanatlandı’ yorumunda bulunurken, şirketin hisseleri yüzde 2,78 artarak 11,48 Euro oldu. Swiss Air’in hisseleri ise yüzde 18 değer kazanarak 12,30 İsviçre Frangı oldu.

British de talip olmuştu

İSVİÇRİE havayolu şirketi Swiss Air Lines, uzun süredir mali sıkıntılarla başa çıkmaya ve maliyetleri düşürmeye çalışıyordu. Şirket, büyük bir kurtarıcı beklerken, 2003 yılında İngiliz havayolları British Airways Swiss Air Lines’a talip olmuştu. Ancak British Airways ile Swiss Air Lines’ın anlaşmasına kesin gözle bakılırken, İsviçre’deki yoğun muhalefet nedeniyle satıştan vazgeçilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle