GeriEkonomi Alman Hükümeti bankacıların kabusu olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman Hükümeti bankacıların kabusu olacak

Alman Hükümeti bankacıların kabusu olacak
refid:12232700 ilişkili resim dosyası

Almanya, küresel kriz nedeni ile zor günler geçiren bankacılık sektörüne yeni bir neşter vurmaya hazırlanıyor. Yeni düzenleme ile Alman BDDK'sı, ülkedeki bankaların CEO'larını görevden alabilecek.

Financial Times'ta yer alan bir habere göre, ülkede önümüzdeki ay yapılacak seçimlerden yeniden Başbakan olarak çıkması beklenen Angela Merkel, Bankacılık Denetleme Kurumu'na zor durumdaki bankalar üzerinde geniş yetkiler sağlayacak bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

28 sayfalık taslak metni ele geçiren gazete, Denetleme Kurumu'na verilecek yetkiler arasında bu bankaların CEO'larını görevlerinde alma ve bankaların yeniden yapılandırılması da bulunduğunu da belirtiyor. Kurumun bu yetkileri kullanırken bankaların hissedarları ile anlaşmasına da gerek olmayacağı ifade ediliyor.

Düzenlemenin yasalaşmasının, hükümetin Sosyal Demokrat koalisyon ortaklarının karşı çıkması nedeni ile  önümüzdeki ay yapılacak genel seçimlerden sonra olması bekleniyor. Seçimlerde Merkel'in partisinin bir diğer parti olan Hür Demokratik Parti ile koalisyon oluşturacak kadar oy alması durumunda, düzenlemenin yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Düzenleme ile geçtiğimiz yıl Lehman Brothers'ın çöküşünden sonra parça parça çıkan geçici yasaların da bir çatı altında toplanması amaçlanıyor.

Yetkililer, hükümetin hazırlığını yaptığı düzenlemenin arkasında, daha önce mali sektörü kurtarmak için almış olduğu yaklaşık 500 milyar euroluk önlemler sonrasında,  yeniden kontrolsüz risklerin alınabilme endişesinin yattığını belirtiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle