Allah TMSF’ye yeni başarı ortamı nasip etmesin

Demet ÖZTÜRK/KAYSERİ, (DHA)
27.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, TMSF’nin başarılı işler yaptığını anlatırken "Allah bir daha TMSF’nin böyle güzel şeyler yapmasını nasip edecek şartları ortaya çıkartmasın" diye konuştu.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TSMF) Başkanı Ahmet Ertürk, Türkiye ’nin her alanda başarı hikayelerine ihtiyaç duyduğunu söylemekle birlikte, "Mehmet Akif, ’Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin’ demişti. TMSF de iyi şeyler yapıyor ama Allah bir daha TMSF ’nin böyle güzel şeyler yapmasını nasip edecek, şartları ortaya çıkartmasın" dedi.

TAHSİLAT 2007’DE BİTECEK:

Kayseri Sanayi Odası’nda (KAYSO) sanayicilerle biraraya gelen Ahmet Ertürk, kriz günlerinden bu güne elde edilen başarıları anlatırken, 2001 yılında yaşanan bankacılık krizinin, gayri safi milli hasıla (GSMH) 200 milyar dolar olarak düşünüldüğünde, kabaca 50 milyar dolarlık "kara delik" açtığını söyledi. Ertürk, son iki yıl içinde TMSF’nin 250’ye yakın şirketin varlığını peşpeşe sattığını, Türkiye ’nin tek işlemde en büyük yabancı sermaye girişini sağladığını, Hazineye 10 milyar dolar kaynak aktardığını belirtti. Fon’un 10 milyar dolar alacağını da 2007 yılı sonuna kadar tahsil etmeyi hedeflediğini belirten Ertürk, "Bu sayede yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye’ye gelmesine imkan vereceğiz. Çok sayıda işletmeyi ekonomiye kazandırmayı sağlayacağız" diye konuştu.

KİMSE TEŞEKKÜR ETMEDİ:

Bu arada bütçenin ilk kez fazla vermesinde kendilerinin büyük payı olduğu halde hiç kimsenin kendilerini övmediğinden, basın toplantılarından TMSF ’ye tek teşekkür çıkmadığından yakınan Ertürk, "Görevimizi yapıyoruz ama insanoğlu bir teşekkür de bekliyor" diye konuştu. Karşılaştıkları bazı zorlukları da anlatan Ertürk, şu örnekleri verdi: "Zeytin Adası’nın tapusu bize geçti, burayı satmak için hazırlık yaptığımız sırada Orman İşletmesi, bölgenin orman alanı olduğunu belirterek dava açtı. Bu ada, yeni jeolojik kırılmayla ortaya çıkmadı. Ev yapılmış, fabrika kurulmuş, keyif zevk yapıyorlar. Ama ne zaman TMSF aldı, o zaman devletin aklına geldi. Bu nasıl bir akıldır tartışmak lazım. Adapazarı ’nda bir çiftliğe (Uuzanlar’ın Pamukova çiftliği) meşhur baskın oldu, o çiftlikte yıkım kararı var, ne hikmetse bir türlü uygulanamıyor. Biz gittikten sonra ilgili kamu idaresi yıkım kararını uygulamaya kalktı, savcılarla, adalet mekanizmasıyla sorunlar yaşadık."
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı