Alkolünüzü kendiniz ölçün

Hürriyet Haber
04.11.2001 - 01:03 | Son Güncelleme:

Trafik kazalarının ve cezalarının en büyük nedeni olan ‘‘alkollü araç kullanma’’ minik bir aletle kontrol altına alınabiliyor.

GÜNSA Reklamcılık ve Ticaret tarafından İtalya'dan ithal edilen ve sadece 3x9.7x1.8 santimetre ebadında olan ‘‘minik alkolölçer’’ gömlek cebinde taşınabiliyor ve sadece üfleme ile bir saneyide alkol derecenizi ölçüyor.

Alkole düşkün vatandaşların otomobil kullanım sınırı olan 50 probil alkol değerine çıkıp çıkmadıklarını otomobilin direksiyonuna geçmeden önce anlamalarını sağlayacak alkolölçer yaklaşık 50 dolara satışa sunulacak. Normal kalem pil ile çalışan alet 1 yıl garantili ve önceki alkol ölçümlerini sağklayabilecek bir hafızaya da sahip.

İthalatçı firmanın sahibi Salih Gürlen, ‘‘Bu alet sayesinde hem trafik kazalarının hem de sürücülerle polis arasındaki tatsız tartışmaların ve ceza durumlarının azalacağına inanıyorum. Artık herkes cebinden alkolölçerini çıkarıp 2 santimetreden üfleyerek ne kadar alkollü olduğunu ölçebelir’’ dedi. Gürlen ithalatına yeni başlanan alkolölçerlerin çok yakında dağıtıma verileceğini belirtti.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı