GeriEkonomi Alışverişte tuzaklara dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alışverişte tuzaklara dikkat

Türk-İş, ekonomik krize karşı alışveriş listesi hazırlanmasını önerirken marketlerdeki tuzaklara düşülmemesi ve promosyonlu ürünlere dikkat edilmesi uyarısında bulunuyor.

Ekonomik krizlerle satın alma gücü her geçen gün azalan tüketicilere, bilinçli satın alma yöntemleri öneriliyor.

Önerilerin başında, "Aile bütçesi yapın, alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlayın" geliyor.

Türk-İş tarafından hazırlanan "Bilinçli Tüketim" isimli kitapçıkta; yıllardır önlenemeyen enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle dar ve sabit gelirlilerin aylık gelirleri satın alma gücünü her geçen gün düştüğü vurgulanıyor.

Buna karşılık bir ailenin yalnızca sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için gerekli olan miktar her ay yükseliyor. Türkiye'de yaşamın sürdürülmesi her geçen gün daha da güçleşiyor ve pahalılaşıyor. Tüm bu güçlüklerle mücadele etmek için aile bütçesi yapmak büyük önem taşıyor.

Aile bütçesi yapmanın sanıldığı kadar zor bir iş olmadığı dile getirilen kitapçığa göre, tüketicinin öncelikle hangi aşamalarda satın alma kararı verdiğini iyi bilmesi gerekiyor. Uzmanlar, tüketicinin satın alma sırasında geçirdiği aşamaları 5 grupta topluyor.

Bunlar; ihtiyacın duyulması, alternatiflerin belirlenmesi, alternatiflerin değerlendirilmesi, satın alma kararının verilmesi ve satın alma sonrası duygular şeklinde sıralanıyor.

Bilinçli bir tüketici olabilmek için satın alma kararı verdikten sonra mal türüne göre satın alma sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

Özellikle gıda maddesi satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyle sıralanıyor: "İlk adımda günlük, haftalık, aylık satın alınacak besinleri belirleyin. Kuru besinler (un, bulgur, pirinç, makarna gibi) ile kapalı teneke, şişe veya kutularda satılan yemeklik margarin ve sıvı yağı, salçayı aylık olarak satın alın. Et haftalık veya günlük alınabilir, ancak haftalık alınırsa buzlukta dondurarak veya kavurarak saklayın.

Aylık satın alınacak besinlere karar verdikten sonra haftalık satın alınacaklar için beslenmeye yeter miktarda para ayırın. Gerçekçi bir planlama yapabilmek için piyasada bulunan yiyeceklerin fiyat ve kalitesini değişik yerlerden kontrol edin. Alışverişe giderken mutlaka nelerin satın alınacağını gösteren bir liste yapın. Ancak listede bulunan bir yiyecek, o hafta pazara gelmişse fiyatı yüksek olacağı için onun yerine geçebilen bir başka yiyecek satın alın.

Alış veriş sırasında ihtiyaç listesi dışındaki hiçbir ürünle ilgilenmeyin. Liste dışındaki bir ürünü almak istediğinizde ise bunu bir sonraki alışveriş listenize ekleyerek o ürünün indirime girmesini bekleyin.

Farklı süpermarketlerdeki fiyatları karşılaştırmadan alış veriş yapmayın. Marketteki alış veriş sırasında fiyatından emin olmadığınız bir malı alış veriş arabasına koymayın.

Mevsimlik sebze ve meyveler turfanda olandan daha ucuz, daha lezzetli ve daha besleyicidir. Her mevsim pazarda en bol bulunan sebze ve meyvelerden satın alınırsa daha az parayla daha dengeli beslenme sağlanmış olur.

Paketlenmiş besin satın alırken dikkatli olun. Verilen paranın bir bölümü kullanılan ambalaja gider. Süpermarketlerden alış veriş yaparken alış veriş tuzaklarına dikkat edin. Bu tür yerlerde reklamlar ile tüketicinin dikkati, satın alacağı ürünün fiyatından ziyade ürünün tanıtımına yöneltilmektedir.

Promosyonlu satışlara karşı uyanık olun. Promosyonun çekiciliği karşısında tüketiciler çoğu kez ihtiyaç duymadıkları ürünleri de satın alabilmektedir."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle