GeriEkonomi Alışveriş yaptığınız siteye dikkat edin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alışveriş yaptığınız siteye dikkat edin

Alışveriş yaptığınız siteye dikkat edin
refid:19036583 ilişkili resim dosyası

Son zamanlarda İnternet üzerinden alışverişlerde yaşanan artışa paralel yayınlanan sahtecilik haberlerine istinaden Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği ETİD, online alışverişin güvenli olduğunun ancak yine de bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

ETİD Başkanı Hakan Orhun’un dernek adına yaptığı açıklama şöyle:

“Online alışveriş gün geçtikçe hayatımızın içinde daha geniş alanlara yayılıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapanların sayısı 5 milyonu aşarken, online alışveriş hizmeti sunan sitelerin sayısı da hızla artış gösteriyor. Yaşanan bu hızlı gelişim beraberinde bir takım olumsuz sonuçları da getiriyor. Özellikle son zamanlarda basında sık rastladığımız, birkaç site hakkında çıkan haberler tüm sektörü olumsuz yönde etkiliyor.

Bizler kullanıcılarımızın güvenli şekilde alışveriş yapabilmeleri için her türlü önlemi alıyoruz. Ancak sektördeki birkaç olumsuz deneyim ön plana çıkıyor. Burada her gün onbinlerce online alışveriş son derece başarıyla sonuçlanırken, bir kaç kötü deneyim sektöre zarar verebiliyor. Kullanıcıları bu sitelere karşı uyarmak amacı ile dernek olarak önlemler alıyoruz. Türkiye’de İnternet üzerinden satış hizmeti veren siteler ile ilgili hukuki düzenlemeler sürekli iyileştiriliyor; bu çerçevede e-ticaretin çok daha iyi konumlara geleceğini öngörüyoruz.

İnternet alışverişi hem pratik hem güvenli

İnternet üzerinden alışveriş pratik olduğu kadar güvenilirdir de. Online alışveriş hizmeti sunan tüm siteler dünya çapında kredi kartı güvenli için bir standart olan SSL sertifikası kullanmak zorundadır. SSL sertifikası olmadan hiçbir bankadan pos alma imkanı bulunmuyor. Kullanıcılar alışveriş yaptıkları sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmeliler. Bunun icin guvenlik sertifikası tıklanmalı ve bunun geçerlilik süresi kontrol edilmelidir. Ödeme adımlarına geldiğinizde, site ismini yazdığınız url bölümünün “ https://www “ olmasına dikkat edilmeli. Bu uyarı web sitesinde ssl kullanılmakta olduğu ve kredi kartı bilgilerinin güvende olduğunu gösterir. Ayrıca kullanıcılar önceki hizmet seviyeleri iyi olan siteleri tercih etmeli ve site içerisinde iletişim bilgileri olup olmadığını, teslimat ve iade koşullarını kontrol etmeliler.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle