Alışveriş tamamen durdu

Hürriyet Haber
03.10.2011 - 12:11 | Son Güncelleme:

Suriye'de yaşanan olaylar Türk esnafları kötü vurdu. Ticaret tamamen dururken bütün turlar iptal oldu.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (GESOB) Ömer Küsbeoğlu, komşu olan Gaziantep ve Halep kentleri arasında ciddi şekilde diyalogların olduğunu ancak Suriye'de yaşanan olaylar ve sıkıntılardan dolayı ilişkiler ile ticaretin tamamen durduğunu bildirdi.

Küsbeoğlu, Suriye'deki iç savaş ortamının iki ülke arasında geçişleri de etkilediğini, esnafın da bu sıkıntıdan payını aldığını belirtti.

Özellikle Gaziantep ve Halep arasında ciddi şekilde diyaloglar olduğuna dikkat çeken Küsbeoğlu, şöyle konuştu:
“Suriye ve Türkiye arasında özellikle Gaziantep ve Halep arasında ciddi şekilde diyaloglar vardı. Suriye'deki olaylardan sonra ilişkiler ve ticaret tamamen durmuş durumda. Suriye iyice içine kapandı. Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle her yıl gerçekleştirilen sınır ötesi bayramlaşma bu yıl yapılamadı. Bu durum da esnafı olumsuz yönde etkiledi. Alışveriş dolayısıyla esnafımızın yüzü gülüyordu. Suriyelilerin çeşitli hediyeler alarak ülkelerine dönmesi piyasayı canlandırıyordu. Ama biz görüşmelerimize devam ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda Suriye'deki karışıklık sona erer. Bizim esnaf ve sanatkarlar ile meslek dallarındaki karşılıklı çalışmalarımız devam edecektir. Buna inanıyoruz.”

Küsbeoğlu, iki ülke arasında vizelerin kalkmasıyla birlikte her iki tarafın esnaf ve vatandaşlarının ekonomik, kültür ve sosyal ziyaretler gerçekleştirdiklerini, bu gelişmelerin esnafı olumlu yönde etkilediğini ancak yaşanan olayların bu olumlu havayı değiştirdiğini dile getirdi.
4 yıl önce Halep Esnaf Odaları Federasyonu ile “Kardeş” protokolü imzaladıklarını anımsatan Küsbeoğlu, Gaziantep'ten Halep'e ve Suriye'ye gitmek isteyen vatandaşların rezervasyonlarını iptal ettirdiğini, karşı tarafta da benzer bir durumun söz konusu olduğunu vurguladı.

Suriye'de yaşanan olayların özellikle sınır illerini etkilediğine dikkati çeken Küsbeoğlu, “Bir an önce bunun hallolması lazım. Bu olaylardan önce Gaziantep'te ve diğer sınır illerindeki esnafta canlılık vardı. Piyasamız daha canlıydı. Ama şu anda o canlılığı göremiyoruz. Suriye'den kimse gelmediği gibi bizim vatandaşımızda can güvenliği nedeniyle karşıya geçmiyor. Temennimiz bir an önce orada bu işin iyiye bağlanması, demokrasiye geçmeleri ve yine eski günlerimizde olduğu gibi beraber yaşamak istiyoruz. Her iki ülke halkı yine aynı şekilde sıcak ilişkilere devam edecektir” diye konuştu.

“Suriye'ye yapılan rezervasyonlar iptal”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Fikret Murat Tural ise Suriye'de geçen aylarda başlayan ve hala devam eden iç karışıklık nedeniyle iki ülke arasındaki turizmin olumsuz etkilendiği söyledi.

İki ülke arasında karşılıklı vizelerin kaldırılmasıyla özellikle tur acentelerinde hizmet sektörünün önemli derecede arttığına dikkat çeken Tural, şunları kaydetti:

“Gerek ticari gerekse kültürel anlamda bu ilişkiler meyvelerini verdi. İnsanların vizesiz giriş çıkış yapmaları turizmcileri olumlu yönde etkiledi. Ancak geçtiğimiz aylarda Suriye'de yaşanan olaylar turizm sektörünü sekteye uğrattı. Gelen turist sayısında da ister istemez düşüş oldu. En çok Gaziantep'ten Suriye'ye tur yapan seyahat acenteleri bundan olumsuz etkilendi. Suriye'de olaylar başladığı günden itibaren bütün turlar iptal oldu. Karışıklığın olduğu bir yerde doğal olarak kimse tatil yapmak istemiyor.”

Gelen turist sayısındaki düşüşlere de değinen Tural, “Gelen turist sayısında da ister istemez düşüşler oldu. Ama bu daha çok gidişleri etkiledi. Temennimiz bu olayların bir an önce bitmesidir” dedi.

“BU GİDİŞLE TİCARET YAPAMAYACAK DURUMA GELECEĞİZ”

Suriye'ye ithalat ve ihracat yapan esnaf Yusuf İsmail de Suriye'deki iç savaş ve sıkıntılardan dolayı ihracat ve ithalatın olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Suriye'de olaylar başlamadan ve ilişkiler bozulmadan önce durumun çok iyi olduğunu ifade eden İsmail, “Haftalık 4 tırımız Suriye'ye mal götürüp getiriyordu. İthalat ve ihracat durumumuz yüzde 98'lerdeydi. Son durumdan sonra sipariş veren müşterilerimizden bazıları siparişlerini iptal etme yoluna gitti. Şu an yüzde 30'lara kadar düştü. Bu gidişle ticaret yapamayacak duruma geleceğiz” diye konuştu.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı