Alışveriş merkezlerine 4.3 milyar Euro yatırdı, 25 bin iş kapısı açtı

Aslan BATUR
14.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul Bayrampaşa’da 750 milyon Euro yatırımla 38 ayda inşaatı tamamlanan Forum İstanbul Alışveriş Merkezi (AVM), içerisinde barındıracağı 265 markası ile 17 Kasım’da ziyaretçileriyle buluşacak.

Türkiye ve Avrupa’nın en önemli alışveriş ve yaşam merkezi projelerinden olan Forum İstanbul’un içerisinde Türkiye’nin tek dev akvaryumu Turkuazoo, IKEA ve Türkiye’de ilk mağazasını açan Fransız perakende şirketi Decathlon gibi önemli markalar bulunuyor.
Yarından sonrası düşünülüyor
5 bin kişilik istihdam yaratacak olan Forum İstanbul’un yüzde 96 kapasiteye ulaştığını söyleyen Multi Türkmall CEO’su Levent Eyüboğlu, geriye kalan yüzde 4’lük kısmın bilerek boş tutulduğunu, çünkü AVM’nin profiliyle uyuşmayan markalardan uzak durmak istediklerini söyledi. Forum İstanbul’un çok uzun soluklu ve büyük bir yatırım olduğunu belirten Levent Eyüboğlu, “Forum İstanbul yarını değil de yarından sonrasını düşündüğümüz bir proje. Bu yatırımın geri dönüşüm süresi dahi 10 yıldan fazla. Böyle bir projeyi kriz durduramaz ve erteleyemezdi” dedi.
Bugüne kadar Türkiye genelinde altı adet Forum alışveriş merkezi açtıklarını anlatan Levent Eyüboğlu, Türkiye ekonomisine 4.3 milyar Euro yatırım yaparak 25 bin kişiye istihdam sağladıklarının altını çizdi. Eyüboğlu ayrıca, “2011 yılında bütün bu deneyimlerimizi ve kazançlarımızı halkımızla paylaşmak için halka açılmayı düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. Kiracıların bugüne kadar 175 milyon dolarlık iç dekorasyon harcaması yaptığı Forum İstanbul, yılda 24 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyor. İlk iki yıl için 530 milyon Euro beklentileri olduğunu söyleyen Eyüboğlu, “Forum İstanbul’un da açılması halinde, Türkiye’deki diğer AVM’lerimizin toplam ziyaretçi sayısı yıllık 55 milyona ulaşacak” diye konuştu.
İstanbul’un Şanzelizesi
2010 yılının son çeyreğinden itibaren Türkiye’deki tüm AVM’lerin doluluk oranının artacağını ifade eden Levent Eyüboğlu, şunları dile getirdi: “2010 perakende için rekabetçi bir yıl olacak. Büyüme hızı da artacak. Yeni projemiz İstanbul’un Şanzelize’si (Champ Elyesse) olacak. Sadece İstanbul ya da çevre illerden değil, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelerden de Forum İstanbul’a ziyaretçi gelecek. Biz hiç bir AVM’mizi ‘A+’ müşteri kitlesi için yapmıyoruz. AVM içerisindeki mağazalarda 20 liraya da ayakkabı bulabilirsiniz 20 bin liraya da.”

Belediyenin sistemi yetmedi, yatırım ruhsata elle yazıldı

AKSARAY-Atatürk Havaalanı arasındaki hafif raylı sistemin de Forum İstanbul’un içinden geçtiğini anlatan Proje Direktörü Murat Sekmen, Bayrampaşa Belediyesi’nin bugüne kadar karşılaştığı en büyük yatırım olduğunu söyledi. Forum İstanbul’a ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak olan metronun, AVM’ye bağlanan kısmını da tamamen yenileyip adını da ‘Forum İstanbul Durağı’ olarak değiştirildiğini belirten Sekmen, “Tamamen yenilemenin dışında belediyeye de bu iş için yasal kapsamda ödeme yaptık. Ancak IKEA’nın açılmasına iki gün kala bunu ruhsata işletmemiz gerekiyordu. Ruhsatı hazırlayacak olan bilgisayar sisteminin milyon TL’lik yatırımın sıfırlarını yazamayacağı ortaya çıktı. Ben de ruhsatın elle hazırlanmasını istedim ve zor da olsa ruhsatı almayı başardık” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı