GeriEkonomi Alışveriş merkeziyle ‘Sarp’a dayandı 6 sınır kapısını daha gözüne kestirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alışveriş merkeziyle ‘Sarp’a dayandı 6 sınır kapısını daha gözüne kestirdi

Alışveriş merkeziyle ‘Sarp’a dayandı 6 sınır kapısını daha gözüne kestirdi

Sınır ilimiz Artvin’in ilk ve tek alışveriş merkezi olacak İstanbul Bazaar, 6 milyon dolarlık yatırımla Sarp Sınır Kapısı’na inşa ediliyor. Gürcüleri hedef alan proje eylülde açılacak. Projenin sahibi Kuzey Yatırım, 6 sınır kapısına daha yatırım yapacağını açıkladı. Kuzey Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sunar, “İstanbul Bazaar, Türkiye ile Gürcistan arasındaki gümrüksüz ticaretin yasal olarak uygulanmasında da önemli bir rol oynayacak” dedi. Sunar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile hükümetin sınır kapılarının rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalar yaptığını belirterek, “Sınır kapılarındaki işletmeleri kayıt altına almak için böyle bir düzenleme yapılıyor. Biz de hükümetle eş zamanlı sınır kapısında bir alışveriş merkezi yapıyoruz” diye konuştu.

İkinci Laleli oldu

İstanbul Bazaar’ın Türkiye ve Gürcistan arasında 2007 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) için önemli olduğunu belirten Ömer Sunar, şunları söyledi: “STA’nın yürürlüğe girişiyle taraflar arasında vize ve gümrük vergisi olmadan alışveriş imkanı doğdu. Bölgede de Kemalpaşa adında bir pazar oluştu. Gürcü vatandaşlarının sıkça ziyaret ettikleri pazarda yoğun trafik var. Türkiye’nin her tarafından girişimcilerin iş yeri açtığı beldeye Laleli piyasasının neredeyse tamamı taşındı. Adeta ikinci Laleli oldu.”
Alışveriş merkezinin yatırım tutarının 6 milyon dolar olduğunu söyleyen Sunar, kriz döneminde peşin parayla ticaret yapmalarının avantajını kullandıklarını ifade etti. Kuzey Yatırım’ın Sarp Sınır Kapısı ile başlayan yatırımı 6 sınır kapısına daha taşıyacaklarını kaydeden Ömer Sunar, “Doğu ve Güneydoğu sınırlarının yanı sıra Batı sınırlarına da taşımayı düşünüyoruz. Sınır vilayetlerinin yöneticilerinden ‘bizim sınırımıza da bu yatırımı yapın’ diye telefonlar alıyoruz” diye konuştu.

Ömer Sunar, Artvin’de inşa ettikleri alışveriş merkezine neden İstanbul Bazaar adını verdiklerini de şöyle açıkladı: “İhracatın büyük bir bölümünü İstanbul yapıyor. Gürcülere de İstanbul’a gelmeden herşeyi alabilecekleri bir alan yaratıyoruz. Kiracıların yüzde 90’ı da zaten İstanbul’dan geliyor.”

Kemalpaşa’yı gördüler AVM kararı verdiler

KUZEY Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ömer Sunar, Kuzey Yatırım’ın ortaklarının sınırda bir AVM projesi gerçekleştirmesinin nedenini de şöyle açıkladı: “Şirketin sahipleri, sınırdan geçerken Kemalpaşa pazarını görmüşler. ‘Bu insanlar ne yapıyor’ diye merak etmişler. Pazara girmek istemişler ama kalabalık yüzünden gezememişler. Sabaha karşı gittikleri pazarda yine kalabalıkla karşılaşmışlar. Bunun üzerine yatırıma karar vermişler.”

100 mağazaya 300 bin ziyaretçi bekliyor

İSTANBUL Bazaar’ın inşaatına nisan ayında başladıklarını ve eylül sonunda açacaklarını aktaran Ömer Sunar, alışveriş merkezi hakkında şu bilgileri verdi: “15 bin metrekare alan üzerine kurulu projede 8 bin metrekare kiralanabilir alanımız var. 100 civarında mağaza olacak. Ağırlıklı olarak tekstil firmaları yer alıyor. Ayakkabı, kozmetik, züccaciye firmaları da olacak. Aylık 300 bin ziyaretçi hedefliyoruz. Gürcistan’dan daha önce gelmeyenleri de çekeceğimizi düşünüyorum. Açıldığımız gün Gürcüler için ‘bayram’ olacak. Güvenlik, temizlik, ortak alan kullanımı gibi giderleri kaldırdık. Bölgede ticaret yapan esnafın ödediği kiranın çok daha altında bir kira bedeli koyduk. Alışveriş merkezimiz 7 gün açık olacak haftada 2 gün de 24 saat kesintisiz açık kalacak.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle