GeriEkonomi "Alın teri de önemli ama aklın terletililmesi gerekiyor"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Alın teri de önemli ama aklın terletililmesi gerekiyor"

"Alın teri de önemli ama aklın terletililmesi gerekiyor"
refid:21567836 ilişkili resim dosyası

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'de üniversite sanayi işbirliğinin zayıf olduğunu belirterek, "En zayıf yer neresi biliyor musunuz- İstanbul."

Bakan Ergin, "Türkiye'nin en çok üniversitesi burada bulunuyor, Türkiye'nin sanayisinin, Türkiye'nin ihracatının kalbi burada atıyor. Çalışma yaptık ve o çalışmaları değerli hocalarımızla ve rektörlerimizle paylaşacağım. En zayıf yer üniversite-sanayi işbirliğinde İstanbul. Bunu aşmamız lazım. İstanbul'un bu konuda çok büyük atılım yapması lazım" dedi.

1. Ar-Ge Merkezleri Zirvesi'nde konuşan Ergün, Türkiye'de üniversite sanayi işbirliğinin zayıf olduğunu söyledi.

Bu konuda en zayıf yerin İstanbul olduğunu kaydeden Ergün, "Türkiye'nin en çok üniversitesi burada bulunuyor, Türkiye'nin sanayisinin, Türkiye'nin ihracatının kalbi burada atıyor" dedi.

-"Şirketinizin başı ağrımıyor mu da üniversiteye gitmiyorsunuz"-

Buna ilişkin bir çalışma yaptıklarını ve bu çalışmaları hocalarla ve rektörlerle paylaşacaklarını aktaran Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü:

"En zayıf yer üniversite-sanayi işbirliğinde İstanbul. Onun için bunu aşmamız lazım. İstanbul'un bu konuda çok büyük atılım yapması lazım. İstanbul'da sanayide üniversitelerde İstanbul'un güzellikleri mi başınızı döndürüyor- Cazibesine kapıldınız da 'böyle bir işbirliğine ihtiyaç yok, zaten parayı kazanıyoruz, nereye koyacağımızı bilmiyoruz mu diyorsunuz-' Öyle mi yani. Yanlış bir şey, öyle değil. Üniversite sanayi işbirliğinde İstanbul'dan çok daha önemli şeyler bekliyoruz.

Buna ihtiyaç var. Sanayi açısından da ihtiyaç var. Çok basit örneklerle anlatıyoruz bunu Anadolu'da. Diyoruz ki 'Siz hastalanınca ne yapıyorsunuz- Başınız ağrısa, mideniz bulansa, ateşiniz düşse, sizde bir halsizlik olsa ne yapıyorsunuz-' 'Doktora gidiyoruz, aile hekimine gidiyoruz. O bize bir bakıyor' ve 'Ben sana bir ilaç yazayım. Ama sen bir kulak burun boğazcıya gitmen lazım.' Devlet hastanesine gidiyor, kulak burun boğaz bakıyor. Oradaki uzman hekim de 'Evet bir takım sorunlar var, ben ilaçlı bir tedavi yazacağım ama sizi bir üniversiteye sevk edeyim, orada hocalar baksın.' diyor.

Üniversite hastanesine gidiyor, hocalar toplanıyor, asistanlar geliyor falan bir tetkik, tahlil, ultrason, tahlil ne ise bir yol haritası oluşturuyorlar. Sen de ona uyuyorsun. İyileşiyorsun. Peki sizin şirketin başı ağrımıyor mu- Midesi bulanmıyor mu- Ateşi yükselmiyor mu- Halsizlik olmuyor mu mesela- Yani rekabet gücünüz zayıflamıyor mu- Ayakta durmakta zorlandığınız zamanlar olmuyor mu- Oluyor, ne yapıyorsunuz. 'Ne yapacağımı bilmiyorum.'

E, üniversiteye gideceksiniz. İşletme fakültesine gideceksiniz, mühendislik fakültesine gideceksiniz. Proje yapacaksınız. Oradaki hocalara 'Hocam bizim işletmenin başı ağrıyor, ayakta duracak halimiz yok, bize bir inovasyon mu yapacaksın, yapacaksak nasıl yapacağız, yönetimimiz mi kötü, yönetimimizi mi iyileştirmemiz lazım-' İşletme fakültesindeki hocalara da belki böyle bir hasta gelmemiştir.

Zaman zaman onların da sanayi tesislerini, organize sanayi bölgelerini ziyaret etmesi ve bir bakması lazım. Bu işbirliğinin derinleşmesi lazım. Üniversite sanayi işbirliği sadece, 'sanayiciler üniversiteye bir fakülte yapsınlar, üniversiteler de onlara bir fahri doktora unvanı versin'. Böyle işbirliği zayıf bir işbirliği, bunu derinleştirmemiz lazım. İstanbul'un bu sese muhakkak kulak vermesi lazım. Burada farklı adımlar atması lazım."

-"En fazla önem verilmesi gereken alanların başında bilim ve teknoloji geliyor"

Türkiye'nin lider bir ülke olması hedefleniyorsa, en fazla önem verilmesi gereken alanların başında bilim ve teknolojinin geldiğini belirten Ergün, aklın terletilmesi gerektiğini söyledi.

"Alın teri de önemli ama aklın terletilmesi gerekiyor" diyen Ergün, bugün akıl terinin alın terinin önüne geçtiğini ifade etti.

Bilim ve teknoloji alanında atılacak her adımın, diğer bütün alanların da birkaç adım birden ilerlemesini sağladığını vurgulayan Ergün, bu nedenle, Türkiye'nin bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi ticarileştirmeyi başaran bir ülke haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim ve teknoloji kapasitesini artırmaya, Ar-Ge, markalaşma, inovasyon ve tasarım gibi konulara odaklanılmaya, daha yüksek katma değerli üretim yapan bir özel sektör oluşturmaya büyük önem verildiğini dile getiren Ergün, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bütün bu kritik konularda reel sektörümüz ile işbirliği için çağrıda bulunduk ve bu çağrıları sürdüreceğiz. İmkanlarımızın el verdiği ölçüde, iş ve yatırım ortamını, Ar-Ge desteklerini iyileştirecek adımları kararlılık içinde bir bir hayata geçireceğiz. Bugün gerçekleştirdiğimiz bu toplantı, Ar-Ge merkezlerini geliştirmek hususunda neler yapabileceğimizi tespit etmemiz açısından son derece önemlidir."

Bu arada, Bakan Ergün konuşmasının ardından önce Ar-Ge merkezleri arasında başarılı olan firmalara ödüllerini verdi, ardında da stantları dolaştı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle