GeriEkonomi Ali Sami Yen’de 461.5 milyon lira ‘uygun’ bulundu, TOKİ Seyrantepe çatısından vazgeçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ali Sami Yen’de 461.5 milyon lira ‘uygun’ bulundu, TOKİ Seyrantepe çatısından vazgeçti

Ali Sami Yen’de 461.5 milyon lira ‘uygun’ bulundu, TOKİ Seyrantepe çatısından vazgeçti
refid:15071197 ilişkili resim dosyası

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen Stadı arsası için düzenledikleri ‘hasılat paylaşımı karşılığı’ satış ihalesinde Aşçıoğlu İnşaat’tan gelen 461 milyon 500 bin liralık teklifi ‘uygun bulduklarını, 92.3 milyon liranın 1 ay içinde ödeneceğini açıkladı. TOKİ Başkanı, Galatasaray kulübü için yapılan Seyantepe Stadı’nın üzerini ise TOKİ’nin kapatmayacağını bildirdi.

İSTANBUL Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı’nın arsasının hasılat paylaşımı yoluyla yapılan satış ihalesinde en yüksek teklifi veren Aşçıoğlu İnşaat’a müjdeli haber dün geldi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yapılan son ihalede 1 milyar 25 milyon 555 bin liralık gelir teklifi üzerinden yüzde 45.10 pay (461.5 milyon lira) öneren Aşçıoğlu’nun önerisini ‘uygun’ bulduklarını açıkladı. Bayraktar, Galatasaray kulübü için yapılan Seyrantepe Spor Kompleksi’nin “üzerinin kapatılması” tartışmalarına da son noktayı koydu ve “Stadın üzerini biz kapatmayacağız, başka iyileştirmeler yapacağız” dedi. Bayraktar, Ali Sami Yen Stadyumu’nun arsasının satışıyla ilgili ihaleyi sonuçlandırmak için, ihalede oluşan durumu, protokolün taraflarından Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne (GSGM) bildirdiklerini, GSGM’nin de ihaleyle ilgili uygun görüş verdiğini söyledi. Bunun üzerine ihaleyi onayladıklarını bildiren Erdoğan Bayraktar, “1 milyar 25 milyon 555 bin lira satış gelirinin üzerine çıkılması halinde de oluşacak hasılatın yüzde 45.10’u da TOKİ’ye verilecek, TOKİ’nin geliri 500 milyon liraya yaklaşacak. Bu konuda firmayla görüştük, şimdilik bu gelir 475 milyon lira olarak hesaplanıyor. Projenin gerçekleşmesine bağlı olarak daha da artacaktır” dedi.
Arsa satışından vazgeçilmişti
Ali Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemiyle satışı ihalesinde, 28 Mayıs’ta yapılan ikinci oturumunda en yüksek geliri öneren Aşçıoğlu, satış gelirinin 1 milyar 25 milyon 555 bin liranın üzerine çıkması halinde, gelir fazlasının yüzde 45.10’unu TOKİ’ye vermeyi taahhüt etmişti.  TOKİ’nin Ali Sami Yen Stadyumu’nun arsasının satışı amacıyla 16 Nisan’da düzenlediği açık artırmada da en yüksek teklifi 416 milyon 500 bin lira ile Nurol-Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu vermişti. TOKİ, 416.5 milyon liralık teklif için “İyi ama yetersiz” deyip, satıştan vazgeçti, ‘hasılat paylaşımı’ yöntemini denedi.

Protokole göre stadı, TOKİ kapatacaktı

TOKİ Başkanı Bayraktar, Seyrantepe Stadyumu’nun üzerinin kapatılmasıyla ilgili de, protokolde olmasına karşın, Seyrantepe’nin üzerini kapatmayacaklarını bildirdi, “Orada başka iyileştirmeler yapacağız ama üzerini biz kapatmayacağız” dedi. Seyrantepe spor kompleksi projesinin maliyetinin, yan yollar, kamulaştırmalar, hak sahiplerine verilecek konutlar dikkate alındığında giderek arttığına işaret eden Bayraktar, “Bizim yapacağımız iyileştirmelerin maliyeti de oldukça yüksek. Bu iyileştirmeler stadın üzerinin kapatılmasından önemli. Üzerinin kapatılması çok da işlevsel değil. Ayrıca sonuçta bu bir kulüp stadı. Başka kulüpler de var” diye konuştu.

Aşçıoğlu ödemeyi 4 yıla yayacak

ALİ Sami Yen stadyumu arsasının satış ihalesi şartnamesine göre, TOKİ payının yüzde 20’si (92.3 milyon lira) sözleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde, yüzde 15’i 1 yıl içinde, yüzde 15’i 540 gün içinde, yüzde 15’i 720 gün içinde, yüzde 15’i 900 gün içinde, yüzde 10’u  1140 gün içinde, kalan son yüzde 10 da 1325 gün içinde olmak üzere yaklaşık 4 yılda ödenecek. Ali Sami Yen Stadı arsasında toplam 138 bin 600 metrekarelik inşaat yapılabilecek. 34 bin 640.43 metrekare yüzölçümlü arazinin 10 dönümden fazlası yeşil alan olarak değerlendirilecek. Rekreasyon, park ve ticaret, turizm alanı olarak planlanan alanın imar planı halen yürürlükte. Arsaya bu çerçevede, 52 bin metrekare bodrum, 86 bin 600 metrekare yer üstüne inşaat yapılabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle