Ali Koç, Ankara’da iki Ford Truck bayisinin açılışını yaptı

AA
13.06.2013 - 14:14 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ankara’da 4S konseptiyle yenilenen iki Ford Trucks bayinin açılış törenine katıldı.

Ford Otosan açıklamasına göre, Ford müşterilerine satış, servis ve yedek parça olmak üzere tüm hizmetleri aynı çatı altında vermek için yenilenen Ankara’daki iki Ford Trucks bayinin açılış töreninde yaptığı konuşmada Ali Y. Koç, yapılacak yatırımlarla 2014 yılı sonuna kadar 25 bayinin 4S konsepti ile yenileneceğini kaydetti.

Ali Y. Koç, Koç Ailesi, Koç Topluluğu ve Ford Otosan olarak kamyon işine büyük önem verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Türkiye’nin ilk kamyon üreticisi olarak bugün baktığımızda; 1500 kişinin çalıştığı Eskişehir İnönü fabrikasında, 53 yılda kazandığımız tecrübeyle, 180 binden fazla kamyon üretildi. Gururla söylemek isterim ki bugün geldiğimiz nokta itibariyle Ford Trucks, Ford Otosan’ın ve Türkiye’nin dünya markasıdır. Ford Otosan, ağır ticari araç sınıfında hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini artırmak için “Ford Trucks” konsepti altında kamyona özel yeni bir yapılanma başlattı. Bu yeni yapılanmayla birlikte, eskiden ayrı çatılar altında yürütülen satış, servis, yedek parça ve 2.el hizmetleri; 4S yapısı ile tek çatı altında birleştiriyoruz. 2014 sonuna kadar Türkiye çapında 25 bayimiz 4S konsepti ile yenilenecek. Bayilerimize yaptıkları bu yatırımlar için teşekkür ediyorum. Birlikte yatırım yapıyor, birlikte büyüyoruz.”

"Ar-Ge merkezimizde 400 mühendisimiz küresel Cargo için çalışıyor
Ali Y. Koç genişleyen Ford Cargo ürün gamı ile iç pazarda ivmeyi artırdıklarını da ifade etti. 2010 yılında Ford Motor Company ile imzaladıkları Global Cargo anlaşmasına da değinen Koç, "Bu anlaşmayla, Global Cargo Büyüme Stratejisi doğrultusunda; Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika pazarları başta olmak üzere 3 kıtada toplam 60 ülkenin kamyon özelinde satış, organizasyon ve distribütör atama hakları Ford Otosan’a verildi" dedi.
Ford Otosan’ın Gebze Mühendislik merkezinde çalışan 1240 mühendisinin 400’ünün Küresel Cargo projelerinde tüm dünyada satılacak Cargo kamyonların geliştirilmesi çalışmalarını yürütüğünü söyleyen Koç, şunları kaydetti:

"Bu çalışmalar artarak devam ediyor. Bu anlaşmanın ilk ürünü olan 1846T çekicimizin tüm mühendislik ve Ar-Ge çalışmaları Ford Otosan mühendisleri tarafından tamamlanarak 2013 yılı başında pazara sunuldu. Dayanıklılık, güvenlik, kalite ve performans özellikleri ile müşteri beklentilerinin ötesine geçen bu ürünümüz ile uzun vadede 60 ülkeye ihracat hedefliyoruz. Ford Otosan mühendislik ve tasarım gücü ile şekillenen 1846T çekicimiz, bu sene ilk defa katıldığı ITOY (2013 Uluslararası Yılın Kamyonu) yarışmasında 3.’lük ödülüne layık bulunarak hem Ford Otosan’ı hem Türkiye’yi gururlandırdı. Avrupa’da yedi kız kardeş olarak bilinen önemli kamyon üreticileri ile rekabet edecek yeni çekicimiz, daha pazara sunulmadan Avrupa’nın önde gelen isimlerinin büyük beğenisini kazandı ve çekici sınıfında yeni bir sayfa açacağı özellikle belirtildi.”

"Çin’e motor teknolojisi ihraç ettik"
Ford Otosan’ın Türkiye otomotiv sektöründe Ar-Ge’ye en büyük yatırımı yapan ve mühendislik çalışmalarını ihraç eden bir şirket olduğunu da belirten Koç, dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de motor üretimi için Jiangling Motors Corporation Limited Şirketi ile motor teknolojisi lisans anlaşması imzaladıklarını da hatırlattı. Ali Y. Koç, “12 yıllık anlaşma süresince yüzde yüz Ford Otosan mühendisliğinin bir ürünü olan Ecotorq motorlar Çin’de de üretilecek ve JMC markalı araçlarda kullanılacak” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı