GeriEkonomi Ali Bey'in buluşuna Brezilya talip oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ali Bey'in buluşuna Brezilya talip oldu

ABD'de yaşayan Türk bilim adamı Dr. Ali Erdemir'in sürtünme katsayısını sıfıra indiren buluşuna, Brezilya'nın dev şirketlerinden Ambraco talip oldu. Ambraco firması, Dr. Erdemir'in buluşu olan karbon film kaplamayı tüm dünyaya pazarladığı kompresörlerde kullanacak.

Makina ve motorlarda sürtünme katsayısını yok ederek aşınmayı önleyen karbon film kaplama, motorların boyutunu küçültüğü gibi, harcadığı enerjiyi de önemli miktarda azaltabiliyor. Ambraco, Dr. Erdemir'in buluşunu derin soğutucuların motorlarında kullanmayı planlıyor.

Dr. Erdemir, Almanya'da bir başka firmanın karbon kaplamayı yapacak makina üzerinde çalıştığını belirttive üzerinde çalışılan bu yeni cihazla daha büyük boyuttaki cisimlerin de karbon filmle kaplanabileceğini ve değişik sanayii dallarında kullanılabileceğini kaydetti.

ABD Enerji Bakanlığına bağlı Argon Laboratuvarları'nda araştırmalarını sürdüren Dr. Erdemir, Türkiye'den herhangi bir firmanın Argon laboratuvarına, kendi buluşuyla ilgili teknoloji transferi müracaatı yapması durumunda yardımcı olabileceğini söyledi. Karbon film kaplamanın buzdolabı motorlarında kullanılması halinde, motorun çok küçük boyuta indirilebileceğini belirten Türk bilim adamı, aynı zamanda elektrik sarfiyatından da en az yarı yarıya tasarruf edilebileceğini bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle