GeriEkonomi Ali Babacan'a kaynak soruları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ali Babacan'a kaynak soruları

Ali Babacan'a kaynak soruları

Milliyet Gazetesi yazarı Serpil Çevikcan AK Partili milletvekili adayları Binali Yıldırım ve Hayati Yazıcı’nın seçim vaatleriyle ilgili olarak Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan’a sorduğu soruları Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'le sohbetinden aktararak yazdı.

İşte Çevikcan’ın yazısının ilgili bölümü:

Tuğrul Türkeş’le canlı yayın sohbetimizden aktarmak istediğim ikinci bölüm ise Ak Parti’nin, 4 Ekim günü, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 1 Kasım seçim beyannamesine ilişkin.

“Yeni partimle ilgili, dürüstçe bir iç bilgi paylaşayım. Seçim beyannamesinin açıklandığı gün, Sayın Başbakan’ın konuşması bittikten sonra yan tarafta bir yere yemeğe geçtik. Tesadüfen benim oturduğum masada Hayati (Yazıcı) Bey vardı. Sonra Binali (Yıldırım) Bey de geldi, Ali Babacan da benim yanıma oturdu. Herkes orada yemek yiyor. Hayati Bey, gayet ciddi şekilde Ali Babacan’a döndü dedi ki; ‘Bu kadar lafı ediyoruz, bunun kaynağını hazırladınız mı?’ Yani iç bir tartışma. Ondan sonra Ali Bey, ‘hazırladık’ dedi. ‘Nereden bulacaksınız?’ derken bu defa Binali Bey dedi ki; ‘Bunu bir defalık ya da iki defalık vermek bir şey değil, bunu sürdürülebilir kılacak mısınız?’ Sayın Babacan bunların hepsini, yani bu 16.5 milyar ek yükün kaynağını ve nasıl sürdürülebilir olduğunu anlattı. Öğle yemeği sırasında bunu konuştuk. Ben de açıkçası çok bilgilendim orada. Ve ikna da oldum. Daha da mühimi, iki bakanlık yapmış şahıs, ‘iyi bir şey söylendi’ diye düşünerek değil, parti açısından kaygı duyarak, ‘tamam bunları söyledik de bu 16.5 milyarı nereden buluyorsun, buldun mu?’ diye direkt Sayın Babacan’a sordular. Babacan da bununla ilgili yaptıkları çalışmaları, bunların nereden karşılanacağını, bugüne kadar ne kadarının karşılanmış olduğunu, ne kadarının da karşılanabileceğini anlattı. Sayın Başbakan, başka masadaydı. Tesadüfen oturduğum masada yaşandı bunlar.”

 Türkeş, bunu anlatınca, “Parti içinde bile soru işareti mi var yani vaatlerin gerçekleşmesiyle ilgili?” diye sordum.

 “Hayır, soru işareti değil. Diyorlar ki bunu söylüyoruz ama bunu sürdürülebilir kılacak kaynağı ayarladık mı? Muhalefetteyken söylemek kolay. Asgari ücret 2 bin lira, 2 bin 500. Yok mu artıran; 3 bin. Nasıl olsa iktidara gelmeyeceksin, söylersin bunları. 1 Kasım’dan sonra iktidar olacak bir parti yutkunarak konuşmak zorunda.”