GeriEkonomi Alfa-Bin Ladin ortaklığında sona doğru
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alfa-Bin Ladin ortaklığında sona doğru

Alfa Menkul Değerler ile ABD'nin aradığı ünlü terörist Usame Bin Ladin'in kardeşi Hasan Bin Ladin'in de şirketi aracılığıyla hissedarı olduğu Safron Corporation arasında ortaklık gerçekleşiyor.

İki şirket arasında akdedilen 10 Mayıs 2000 tarihli iştirak sözleşmesi çerçevesinde, Safron AMD Partners LP tarafından 5 milyon dolar bedel ile iştirak edilen Alfa Menkul'ün sermayesinin 2.8 trilyon liradan 3 trilyon 100 milyar 470 milyon liraya artırılması suretiyle ihraç edilecek 300 milyar 470 milyon lira nominal değerli hisse senetleri Sermaye Piyasası Kurulu'nun bugünkü belgesi ile kayda alındı.

Bu konudaki açıklama, Alfa Menkul Değerler'den Borsa'ya yapıldı. Açıklamada, sözkonusu hisse senetlerinin Safron AMD Partners LP'ye satışının 15 Mayıs'ta yapılan başvuru uyarınca İMKB Toptan Satışlar Pazarı'nda gerçekleştirileceği bildirildi.

Terörist Usame Bin Ladin'in kardeşi

En büyük hissedarı, Fon'a devredilen Demirbank'ın eski sahibi olan Cıngıllı Holding'e ait Alfa Menkul Değerler, "terörist Usame Bin Ladin'in kardeşi, Alfa Menkul Değerler'i satın almaya kalkışınca CIA devreye girdi" başlıklı bir haber nedeniyle 15 Aralık'da bir açıklama yapmıştı.

Alfa Menkul Değerler'de Safron Corporation'ın iştirak payının yüzde 9.7 olduğu belirtilen açıklamada, "Hasan Bin Ladin Suudi Arabistan'ın önde gelen işadamlarından olup, hakim olduğu Wicklow Securities'in Safran Corporation içindeki payı sadece yüzde 7.8125'dir. Safron Corporation, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nün izniyle Türkiye'de iki şirkete iştirakte bulunmuştur" denilmişti.

Açıklamada, Alfa Menkul Değerler'e yüzde 9.7 payla iştirak eden Safron Corporation'ın 9 ortağı arasında büyük bir Amerikan telekomünikasyon grubu olan Telcom Ventures LLC, Deutsche Bank ve Ortadoğu'nun önde gelen işadamlarının kurduğu şirketlerin de yer aldığı vurgulanmıştı.

Borsa'da hisseleri işlem gören ve yüzde 16'si halka açık olan Alfa Menkul Değerler'in ortakları arasında, 6 Aralık'da Fon'a devredilen Demirbank'ın eski büyük hissedarı Cıngıllı Holding'in yüzde 71.85, Halit Cıngıllıoğlu'nun yüzde 2.39 hissesi bulunuyor. (aa)

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle