GeriEkonomi Alem bize gülüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alem bize gülüyor

İzmir'de Carrefoursa'nın temelini atan Sakıp Sabancı, ‘‘Dünyanın gözü üzerimizde. Seçim bir an önce yapılıp, siyasi istikrar sağlanmalı. Olan biten yüzünden alem bize gülüyor’’ dedi. Sabancı, gecekondu yapımındaki artış yüzünden çimento satışının patladığını söyledi.

SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, parlamentoda seçimin ertelenmesi için sürdürülen çabaları eleştirdi, ‘‘Seçim bir an önce yapılıp, ülkede siyasi istikrar sağlanmalıdır’’ dedi. Sabancı, dünyanın gözünün Türkiye'deki gelişmelerde olduğunu belirterek, ‘‘Alem bize gülüyor’’ değerlendirmesinde bulundu.

CarrefourSA'nın Çiğli'de yapacağı alışveriş merkezinin temel atma törenine katılan Sabancı, gerekçesi ne olursa olsun ‘ikidebir seçim yapmanın, ikidebir taviz vermek’ anlamına geldiğini söyledi. Sabancı, ‘‘Ben çimento üretiyorum. Türkiye'de çimento satışları patladı. Bunca mal gecekondu ve kaçak yapılara gidiyor. Döneminde bir kere doğru dürüst seçim, sonra da geçim diyorum’’ dedi.

MESAJLARI ALMIYORLAR

Bir işadamı olarak Türkiye'deki siyasi istikrarsızlıktan ağır derecede etkilendiğini belirten Sabancı, ülkenin uluslararası anlamda yitirdiklerini görmekten de üzüntü duyduğunu belirterek şöyle devam etti:

‘‘Hep söylüyorum. Ama mesajlarım hedefe varmıyor. Benim söylediklerimi ülkenin fikir adamları ve gazetecileri de söylüyor. Onların mesajları da hedefe varmıyor. Türkiye'de istikrarın devamı sağlayacak güçlü hükümetlere ihtiyaç var. Bunun olabilmesi için seçim kanunu ve partiler yasasının değişmesi şart. Bunların hiçbiri yapılmadan seçimlere gidiliyor. Sonra da acaba seçim sonunda istikrarsız ortam olur mu? diye düşünüyoruz.’’

Parlamentonun aylar önceden seçim kararı verdiğini hatırlatarak, bazılarının bugün yaptığı zigzagların anlamı olmadığını kaydeden Sabancı, ‘‘Parlemento kafa kafaya vermiş bir seçim karara almış. Üstelik bir ay kalmış. Bu durumda mevcut hükümeti engellemeye ne gerek var? En büyük jüri halk değil mi? Halk bir ay sonra son sözünü söyleyecek. Birbirleri ile mücadele yerine bir ay sonra seçimin yapılması sağlanmalıdır. Bütün bu yaşananlardan Türkiye zarar görüyor’’ diye konuştu.

43 MİLYON DOLAR

Sabancı, Carrefour'un kendisini kalitesiyle ispat ettiğini ve İzmir'e gelmesinin bu şehir için bir kazanç olduğunu söyledi. Çiğli'de yapılacak Ticaret Merkezi'nin 43 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu anlatan Sabancı, şöyle konuştu:

‘‘Ben Carrefoursa'nın içine girince etkileniyorum. Bir nevi okul gibi. İçinde ekmek fabrikası ve et fabrikası var. İmajın yanında kalite ve sağlık var. Bakın İzmir'deki alışveriş merkezinin sadece 1800 araçlık otoparkı olacak. Bundan senelerce önce, Adana'da sadece 3 kişinin otomobili vardı. Bu durum benim ülkemin geldiği durumu gösteriyor.’’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura da, Carrefoursa gibi dev bir kuruluşun ve Sakıp Sabancı'nın İzmir'de yatırım yapmasının büyük şans olduğunu söyledi.

Mustafa YILMAZ, İZMİR, (hha)
Yorumları Göster
Yorumları Gizle