GeriEkonomi Alcatel International'a Türk Başkan Yardımcısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alcatel International'a Türk Başkan Yardımcısı

ALCATEL Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel, Alcatel International'da Başkan Yardımcılığı'na atandı. Yenel, telekomünikasyon ve internette dünya devi olan Alcatel International'da Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, KKTC, Özbekistan ve Kırgızistan'dan sorumlu olacak.

DÜNYANIN en büyük telekomünikasyon-internet şirketlerinden Alcatel'in üst yönetiminde ilk kez bir Türk yönetici görev aldı. Yenel, Alcatel International Güney Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Hindistan'ı içine alan bölgenin Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Alcatel Teletaş'ın geçen ay yapılan Genel Kurulu'ndan sonra Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirilen Lütfi Yenel, Alcatel International bünyesinde gerçekleştirilen yeniden yapılanma sonucunda Güney Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Hindistan'ı içine alan bölgenin Başkan Yardımcısı oldu.

Daha önce Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olan Lütfi Yenel, yeni görevleri kapsamında Türkiye, Kafkasya ve Ortaasya'dan sorumlu olacak ve Alcatel'in Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Özbekistan ve Kazakistan'daki faaliyetlerini yönlendirecek. Yenel, yeni görevlerini İstanbul'dan yürütecek.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜ

Alcatel International'ın bu yeni yapılanmada bir Türk yöneticiyi bu göreve getirmesinin, Türkiye'nin bölgede telekominikasyon teknolojisi konusunda en gelişmiş ülke olduğunu kabul etmesi anlamına geldiğini söyledi. Yenel, ‘‘Türkiye artık sadece Orta Asya'da değil, Ortadoğu'da, Balkanlar'da, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ülkeleri içinde de telekominikasyon teknolojisi en gelişmiş ülke. Burada Ar-Ge üretimi yaparak, civardaki ülkelerde daha etkin olunabiliyor’’ dedi.

Yenel, Alcatel Teletaş'ın mevcut tecrübeli kadrosu ve köklü yapısı sayesinde, Orta Asya, Kafkasya, belki de ileride Ortadoğu'da Türkiye'deki insan kaynağı ile iş yapılabileceğinin çok daha verimli olabileceğini ispatladıklarını söyledi.

Yenel, bunun da Türkiye'nin mal ve hizmet ihracatında çok önemli bir gelişme getireceğini ve yeni ufuklar açacağını belirtti. Yenel, ‘‘Alcatel International'ın bundan sonra Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmak, daha fazla büyümek ve diğer ülkeleri Türkiye'den yönlendirmek isteyeceğini bekliyorum’’ dedi.

Lütfi Yenel, 25 Haziran'da bölgesindeki genel müdürleri İstanbul'da toplayarak, pazardaki fırsatları yeniden gözden geçirecek.

23 MİLYAR EURO CİRO

130 ülkede faaliyet gösteren Alcatel, yüksek kapasiteli internet erişimi ve fiber optik iletişiminde dünya lideri. 1999 yılı cirosu 23 milyar Euro olan Alcatel'de yaklaşık 120 bin kişi çalışıyor.

Alcatel, Türkiye'de özelleştirilen ilk şirket olan Teletaş'ın 1993 yılında yüzde 26 hissesini alarak, ortak oldu. Bugün Türkiye'de internet ve telekomünikasyonda lider olan şirketlerden birisi haline gelen Alcatel Teletaş'ın bu yılki satış hedefi 200 milyon Euro.

Lütfi Yenel, 25 yıldır elektronik sektöründe

ALCATEL Teletaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Yenel, 25 yıldır elektronik sektöründe görev yapıyor. Yenel, 1995 yılında Alcatel Teletaş'ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Alcatel Grubu'na katıldı.

Lütfi Yenel, ayrıca, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Elektronik Sanayicileri Danışma Kurulu (TESİD) Başkanı, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Uluslararası Ticaret Odası (ICC)Telekomünikasyon Komisyonu Üyesi olarak da çeşitli görevler yapıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle