GeriEkonomi Alanya Üniversitesi için ilk adım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alanya Üniversitesi için ilk adım

Alanya Üniversitesi için ilk adım
refid:28259931 ilişkili resim dosyası

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun Antalya’da verdiği ’Alanya’ya devlet üniversitesi’ müjdesinin ardından olağanüstü toplanan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Senatosu tarihi bir karara imza attı. Senato, Alanya’da devlet üniversitesi kurulmasının uygun olduğunu oy birliğiyle kabul etti.

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Alanya’nın devlet üniversitesi hayalinin gerçekleşmesi yönündeki katkılarından dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile emeği geçenlere teşekkür etti. Senatonun kararını Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) ileteceğini belirten Şahin, YÖK’ün onayının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na teklif sunulacağını söyledi. Bakanlığın konuyu TBMM’ye havale edeceğini kaydeden Şahin, "Bu süreçlerin hepsiyle yakından ilgileniyoruz. Alanya en kısa zamanda hayalini kurduğu devlet üniversitesine kavuşacaktır" dedi.

’6 BİRİMDEN OLUŞACAK’

Bürokratik sürecin ardından AÜ’ye bağlı fakültelerin ve ALTSO Meslek Yüksekokulu’nun, Alanya Üniversitesi çatısı altında toplanacağına işaret eden Şahin, "Bu kararın ardından Akdeniz Üniversitesi’ne bağlı ilçemizde faaliyet gösteren tıp, işletme, mühendislik ve eğitim fakültesiyle ALTSO Meslek Yüksekokulu ile Gazipaşa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksekokulu, Alanya Üniversitesi’nin birimleri olarak faaliyet gösterecek" diye konuştu.

’SOSYAL VE EKONOMİK YAPIYA KATKI’

Alanya için devlet üniversitesinin çok büyük şans olduğuna dikkati çeken Şahin, "Yıllardır hayaliyle yaşadığımız devlet üniversitemize kavuşuyoruz. Devlet üniversitesi ilçemize sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacak. Bu sayede kış aylarında ilçemizde yaşanan ekonomik durgunluk da ortadan kalkacaktır" şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle