GeriEkonomi Alabalık üretiminde Avrupa'da ilk sıradayız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alabalık üretiminde Avrupa'da ilk sıradayız

Türkiye'nin alabalık üretiminde Avrupa'da ilk sırada yer aldığı bildirildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Su Ürünleri Dairesinde görevli Ziraat Mühendisi Uğur Ayhan, Malatya Kayısı Araştırma ve Proje Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen “Su Ürünleri ve Balıkçılık” konulu panelde, 1990'lı yıllardan sonra su ürünleri avcılığında ciddi artış olmamasına karşılık yetiştiricilik miktarının yüzde 6,2 büyüdüğünü, su ürünleri yetiştiriciliğinin en fazla büyüyen gıda sektörü olduğunu kaydetti.

Ayhan, tüm dünyada yapılan tahminlere göre 2030 yılına kadar dünya su ürünleri yetiştiricilik ve avcılık üretiminin eşitleneceğini ifade ederek, şunları söyledi:
“AB'ye bakacak olursak yıllık su ürünleri üretimi 1,3 milyon ton, parasal değeri 3 milyon avro, 60 bin kişi ise bu sektörde istihdam edilmekte. Denizlerde bin 33 adet balık çiftliği bulunurken, su ürünleri yetiştiriciliğini destekleme tutarı ise 6 milyon avro. Ülkemizde kişi başına düşen su ürünleri tüketimi 7-8 kilogramda seyrediyor ve yıllara göre değişiklik gösteriyor. Bu, dünyada 16, AB ülkelerinde 25, özel olarak Portekiz'de ise 62 kilograma kadar yükseliyor. Yani görüldüğü gibi dünyada en az balık tüketen ülkelerden biriyiz.”

Türkiye'nin su ürünleri yetiştiriciliği konusunda önemli bir su kaynağı potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Ayhan, “AB ülkelerinde sürekli gelişen çupra, levrek, alabalık pazarında üretim potansiyeli açısından önemli bir avantaja sahibiz. Ayrıca modern teknoloji kullanımı ve üretimi açısından rekabet şansımız oldukça yüksek. İç pazarımızda da balığa olan rağbet sürekli artmakta” dedi.

Türkiye'de 25 bin kişinin su ürünleri yetiştiriciliğinde istihdam edildiğini dile getiren Ayhan, dünyada yetiştiricilik üretimi en fazla büyüyen üçüncü ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

Ayhan, “Avrupa'da çupra, levrek pazarında yüzde 25 paya sahibiz. Alabalık üretiminde ise Avrupa'da ilk sıradayız. Çupra, levrek pazarında lider olma yolunda üretimimiz her geçen artmakta. İllerimizden yoğun olarak yerli ve yabancı yatırım talepleri alıyoruz. Ayrıca son 5 yılda üretim ve ihracatımızda yaklaşık 2,5 kat artış sağlandı” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle