Aksigorta’ya 230 milyon dolara ortak geldi, satın alma kapısını açık tuttu

Hürriyet Haber
19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabancı Holding, bir süredir vitrinde tuttuğu Aksigorta’ya Belçikalı Ageas’ı ortak getiriyor. Ageas, Aksigorta’nın yüzde 31’lik hissesine 220 milyon dolar ödeyecek. Şirketin yüzde 38’lik halka açıklık oranı aynı kalacak. Sektörde yeni satın almalar için de plan yapacak.

BELÇİKA’nın önemli sigorta şirketlerinden Ageas, Aksigorta’ya ortak olmak hazırlanıyor. Ageas, Aksigorta hisselerinin yüzde 31’i için 220 milyon dolar ödeyecek. Belçika’da 180 yıllık geçmişi bulunan Ageas’ın Sabancı Holding iştiraklerinden Aksigorta’ya ortak olması, şirketin yüzde 38’lik halka açıklık oranı değişmeyecek. Aksigorta’nın yüzde 62 hissesine sahip olan Sabancı Holding, hisselerinin yüzde 31’ini Ageas’a devrettiğinde taraflar arasında eşit ortaklık kurulacak. Faaliyetler ise, Aksigorta markası altında devam edecek. Citigroup Global Markets Limited ve Ak Yatırım’ın finansal danışman olarak birlikte yer aldıkları süreç, yasal mercilerden alınacak izinlerin ardından tamamlanacak. Ageas tarafından yayımlanan bültende ise, anlaşmanın yılın ikinci çeyreğinde tamamlanmasının beklendiği belirtildi.
Türkiye cazip pazar
Türkiye’nin, sigortacılık sektöründeki büyük potansiyeli nedeniyle kendileri için çok cazip bir pazar olduğunu belirten Ageas CEO’su Bart de Smet, “Bu yeni ortaklığı, Eylül 2009 sonunda açıkladığımız stratejimizin gerçekleştirilmesi yönünde atılan bir adım olarak görüyorum. Hızlı gelişen bir ülke olan Türkiye’nin hayat dışı sigorta sektöründe, düşük penetrasyon ve yüksek büyüme potansiyeli bulunuyor” dedi. Ageas Continental Europe CEO’su Steven Braekeveldt ise, şunları söyledi: “Belçika’da BNP Paribas ile Tesco ile İngiltere’de, Milleniumbcp ile Portekiz’de, UBI Banca ile İtalya’da ve çeşitli Asya ülkelerinde yaptığımız başarılı ortaklıklarımıza bir yenisi daha ekleniyor. Bu hisse devri, şirketimizin, Türkiye sigorta pazarında beklenen büyümenin içinde yer alabilmesi için büyük bir fırsat.”
Konsolidasyon öncüsü
Sabancı Holding Strateji, İş Geliştirme ve Sigorta Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Akbaş, “Türkiye’nin lider sigorta şirketi olacağız” derken Aksigorta’nın, yeni ortağı Ageas ile Türk Sigorta sektöründe konsolidasyonun öncüsü olacağını ve şirket satın almalarıyla büyüyeceğini açıkladı. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de, “2011 yılı ve sonrasına çok büyük hedeflerle giriyoruz. Ageas, 1500 acentemiz ve iş ortaklarımızı da kapsayan organizasyonumuza yeni bir dinamizm kazandıracak” dedi. Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, şu değerlendirmeyi yaptı: “Aksigorta için hedeflerimiz yüksek. Ageas ile birlikte Aksigorta’daki hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Hedeflerimiz, daha müşteri odaklı bir şirket olmak, hem pazar payımızı hem de kârlılığımızı artırmak. Ülkemizde sigortacılık sektöründe büyüme potansiyeli çok yüksek. Sigorta sektörümüzün büyüklüğünün milli gelirimize oranı yüzde 1 seviyelerinde. Gelişmiş ülkelere göre düşük olan bu oran sigorta sektörümüzün hızla büyüyeceğine işaret ediyor. Ageas da sektörün büyüme potansiyelini gördü. Tabii ki yatırım kararlarında Türkiye’nin geleceğine ve Sabancı Topluluğu’na duyulan güven çok önemlidir. Aksigorta olarak sağlıklı büyümek istiyoruz. Ageas ile birlikte şirket alımı yaparak büyüme imkânlarını da inceleyeceğiz. Kârlılık içinde büyüme stratejimiz doğrultusunda dağıtım kanallarımıza, teknoloji altyapımıza ve insan kaynaklarımıza yatırım yapacağız.”

16 milyar Euro’luk prim üretti

AVRUPA’nın ilk 20 sigorta şirketi arasında yer alan Ageas, operasyonlarını Belçika, İngiltere, Kıta Avrupası ve Asya’da yürütüyor. Belçika ve İngiltere pazarında çok iddialı bir oyuncu olan Ageas’ın Fransa, Almanya ve Hong Kong’da da iştirakleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Ageas, Lüksemburg, İtalya, Portekiz, Çin, Malezya, Hindistan ve Tayland’da ortaklıklar yürütüyor. 11 binden fazla çalışanı bulunan Ageas’ın yıllık prim üretimi yaklaşık 16 milyar Euro. Türkiye’de sigorta sektörünün 2010 yılı toplam prim üretimi ise 2009’a göre yüzde 13.6 oranında artarak 14 milyar 125 milyon liraya (9.4 milyar dolar) ulaşmış durumda.

Akbank: Merkez Bankası kararlarına katılıyoruz

DÜNYANIN en etkili finans yayınlarından Wall Street Journal gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve zorunlu karşılık oranı artırımı kararlarını ve bu kararların Türkiye ekonomisi üzerindeki olası etkilerini değerlendirdiği haberinde, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’le yapılan bir röportaja da yer verdi. Suzan Sabancı Dinçer, “Bizim durumumuz Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin gibi BRIC ülkelerinin durumundan farklı. Bu ülkelerde Türkiye’deki kadar yüksek bir cari açık söz konusu değil. Merkez Bankası’nın son kararları almasının nedeni bu” dedi. Haberde, “Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık politikasına tümüyle katılıyorum” diyen Sabancı Dinçer, kar marjları nedeniyle bankaların maliyet düşürmeye odaklanacağını belirtti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı