GeriEkonomi AKP’den ‘fotoğraflı kredi kartı’ tasarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AKP’den ‘fotoğraflı kredi kartı’ tasarısı

CHP Malatya Milletvekilili Mevlüt Aslanoğlu’nun, faizleri yüzde 2’ye indiren yasa teklifinin, TBMM Genel Kurulu’nda doğrudan gündeme alınmasından sonra AKP Gümüşhane Milletvekili Sabri Varan hazırladığı yasa önerisini, TBMM Başkanlığı’na sundu.

Varan’ın önerisinde, kredi kartı faiz oranının, ‘Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların kısa vadeli tüketici kredilerine uyguladıkları kredi faiz oranı ortalaması’nı geçemeyeceği hükme bağlanıyor. Kredi kartlarına fotoğraf zorunluluğu getiren teklifte çalıntı kart kullanana 10 yıla kadar hapis öngörülüyor. Öneride, özetle şu hükümler bulunuyor:

KOMİSYON KURULACAK:

Bankalar hariç kartlı sistem kurma, kart çıkarma veya üye işyerleri ile anlaşma yapma faaliyetinde bulunmak isteyen kuruluşlar BDDK’dan izin alacak. BDDK başkanlığında oluşturulacak Banka Kartları ve Kredi Kartları Komisyonu Başkanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

BAŞVURUSUZ KART YOK:

Başvuru olmaksızın jest veya diğer adlar altında kartı düzenlenemeyecek. Kredi kartının limiti, kart sahibinin gelirinin en fazla 5 katı olabilecek.

FOTOĞRAF ŞART:

Kart çıkaran kuruluşlar asıl kart ve ek kartlara kart hamillerinin fotoğraflarını koymak zorunda olacaklar.

ALIŞVERİŞ SİGORTASI:

Teklif kart veren kuruluşa üç konuda sigorta zorunluluğu getirecek. Kartın kaybolması ve çalınması durumunda ve her türlü kaza sonucu olabilecek sürekli sakatlık ve ölüm durumlarına karşı kart hamili sigortalanacak. Kart hamili kartla faydalandığı mal ve hizmetlerde sorumluluğu dışında gelişen her olaya karşılık 45 gün süreyle sigortalanacak.

ATM’LERE MÜDAHALEYE HAPİS:

Otomatik para çekme makinelerine herhangi bir müdahalede bulunarak içindeki para veya diğer kıymetleri alanlar veya teşebbüs edenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle