Akkurt gitti Akbank’ta dümene Binbaşgil geçti

Hürriyet Haber
06.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Akbank, Genel Müdürü Ziya Akkurt’un dün itibariyle görevinden ayrıldığı, yerine halen Akbank Genel Müdür Vekili olarak görev yapan Sabri Hakan Binbaşgil’in atandığı bildirildi.

Konuyla ilgili Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yapan Akbank, “Bankamız Genel Müdürü Ziya Akkurt 5 Ocak 2012 tarihinde görevinden ayrılmıştır. Aynı tarihte yapılan yönetim kurulu toplantısında Genel Müdürlük görevine bankamızda Genel Müdür Vekili olarak görev yapan Sabri Hakan Binbaşgil’in atanmasına karar verilmiştir” denildi.

2002’de Akbank’a katıldı

Binbaşgil, Ekim 2002’de değişim yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Akbank’a geçti. Binbaşgil, Akbank’ın ‘yeniden yapılandırılma ve değişim programı’ çalışmalarını başlattı ve yönetti. Daha sonra perakende bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yapan Binbaşgil, Mayıs 2008’den buyana Genel Müdür Vekili olarak görev yapıyor.

Makine mühendisi

Yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli kurumların yönetim kurulu üyelikleri bulunan Binbaşgil, 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’in ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Binbaşgil sonrasında Louisiana State University’den işletme ve finans dallarında yüksek lisans derecelerini aldı. Accenture’ın Londra ve İstanbul ofislerinde yönetim danışmanlığı yapan Binbaşgil, bankacılığa Pamukbank’ta bireysel bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak başlamıştı.

Kendi isteğiyle ayrıldı

Son 2.5 yılı genel müdürlük olmak üzere Akbank’ta toplam 15 yıl görev yapan Ziya Akkurt’un kendi isteğiyle görevinden ayrıldığı vurgulandı. Akkurt, Akbank yönetimine, “Yoruldum, dinlenmek istiyorum” dedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) lisans alıp Türkiye’de kuruluş çalışmalarını yürüten Bank Audi’nin Akkurt’a teklifte bulunduğu belirtiliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı