GeriEkonomi Akışık: Özel hukuk zırhı kaldırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akışık: Özel hukuk zırhı kaldırıyor

Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Vural Akışık, yönetim kurulu üyelerinin ve çalışanların özel hukuka tabi olmasının iddia edildiği gibi ‘‘kendisine ve yönetim kurulu üyelerine zırh getirmediğini, tersine yargı denetimine daha fazla açık hale geleceklerini’’ söyledi.

Dün CNN Türk'te Mehmet Ali Birand'ın Manşet'ine konuk olan Vural Akışık, ‘‘Bu yasanın zırh getirmekle hiç alakası yok. Bu konu daha önce geride kalmış bir konudur. Amaç bu bankaları özel bankalarla eşit hale getirmek ve özelleştirme aşamasında hazırlamaktır. Buradaki yönetim kurulu üyeleri devlet memuru olduğu sürece savcılar bunları kanuna aykırı iş yaptıkları tesbit edilse bile bakan onayı olmadıkça soruşturamazlar. Halbuki özel yasaya tabi olsalar tıpkı özel bankaların yöneticileri gibi hemen haklarında soruşturma açılabilir’’ dedi. Bazı kişilerin sözkonusu değişiklik ile zimmet suçunun ortadan kaldırılmak istendiğini iddia ettiklerini hatırlatan Akışık bu konuda da ‘‘Bunu söyleyenler kanunları bilmiyor. Bir kere hepimiz Bankalar Kanuna tabiyiz. Bu kanun da zimmet suçunu tanımlıyor ve özel hukuk ayrımı olmaksızın savcı yakasına yapışıyor. Asıl kamu bankası yöneticisi statüsü devem ederse zimmet için de bakan izin vermedikçe savcı soruşturma açamaz’’ diye konuştu. Bu konudaki değişikliği engellemeye çalışanları da eleştiren Akışık, ‘‘Bunun zırh olacağını söyleyenler, özellikle eskiden kendi yaptıkları ortaya çıkmasın isteyenlerdir. Bunu iddia ediyorum. Bütün bunlar özel hukuka geçilince ortaya çıkacaktır. Onlar Sayın Cumhurbaşkanımızı da bu konuda yanıltıyorlar’’ dedi.

Pişman değilim, istifa etmem

Vural Akışık, ‘‘Pişman mısınız’’ şeklindeki soruya da ‘‘Hayır. Bu Türkiye'de yapılması gereken bir iş ve benim tecrübem müsaittir. Kamu yararı için bazı görevler yapılır ve yapmak gereiyordu. Biz krizin ateşini indirdik. Piyasaları düzenli hale getirdik. Şu ana kadar yapılanlarla işin yüzde 90-95'i yapılmış sayılır. Bu işi bu noktaya getirebilmiş olmaktan çok memnunum. Ben bile daha uzun zaman alır diye düşünüyordum. Ancak arkadaşlarım çok çalıştılar’’ diye karşılık verdik. Akışık istifa etmek gibi bir niyeti olmadığını da vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle