GeriEkonomi ‘Akıllı şehirler’ için işbiriliği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Akıllı şehirler’ için işbiriliği

‘Akıllı şehirler’ için işbiriliği

20-21 Nisan 2016 tarihlerinde İtalya Ticaret Ajansı’nın (ITA), İtalya İktisadi Kalkınma Bakanlığı’nın desteği ve NOVUSENS Akıllı Şehirler Enstitüsü işbirliği ile düzenleyeceği Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı.

Enerji ve ulaşım gibi alanlarda sürdürülebilir, teknoloji destekli ve yenilikçi akıllı şehir uygulamaları konusunda çalışan İtalyan girişimci şirketleri ile bu firmalarla işbirliği yapabilecek Türk şirket ve kurumları Forum’da bir araya gelecek. Düzenlenecek İtalya Paneli’nde ise akıllı şehirler alanındaki yenilikler ve fırsatlar masaya yatırılacak. Panelin konuşmacıları, “İtalyan Yeni Teknolojiler, Enerji ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Ulusal Ajansı”nın (ENEA) Akıllı Enerji Bölümü Direktörü Mauro Annunziato ile TÜBİTAK TEYDEB Girişimcilik Destekleme Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri Dr. Sinan Tandoğan.

Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl Akıllı Şehirlerde Girişimcilik temasıyla İtalyan ve Türk şirketleri arasındaki işbirliği imkânlarını genişletmeyi hedefliyor. Forumda akıllı şehirler, Büyük Veri, mobil uygulamalar, akıllı aydınlatma, 3B Haritalama, video hizmetleri, enerji, ulaşım, sürdürülebilirlik gibi alanlarda lider, inovatif İtalyan şirketleri iki gün boyunca Türkiye’de görüşmelerde bulunacak .

Forumun ikinci etkinliği ise 21 Nisan’da düzenlenecek “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” konulu İtalya Paneli olacak. İtalyan Yeni Teknolojiler, Enerji ve Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma Ulusal Ajansı ENEA’nın Akıllı Enerji Bölümü Direktörü Mauro Annunziato ile TÜBİTAK TEYDEB Girişimcilik Destekleme Grubu Yürütme Komitesi Sekreteri Dr. Sinan Tandoğan’ın konuşmacı olarak katılacağı panelde akıllı şehirler alanındaki yenilikler ile iş fırsatları tartışılacak ve beş İtalyan şirketi sunumlarını gerçekleştirecek. Forum, İtalya Resepsiyonu ile son bulacak.

“TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYELİ VAR”
ENEA Akıllı Enerji Bölümü Direktörü Mauro Annunziato, akıllı şehirlerin vatandaşların, şehir altyapılarının ve hizmetlerin güçlü bir şekilde birbirlerine entegre olduğu kentsel eko sistemler; akıllı hizmetlerin ise kentsel hayatın değişik alanlarından gelen verilerin, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ve söz konusu hizmetlerin etkinliklerinin arttırılması için fırsatlara dönüştürülmesi olduğuna dikkat çekiyor: “Bu sürecin beklenen sonuçları yeni hizmetler, daha düşük çevresel etki, daha rekabetçi iş modelleri, artan yaşam kalitesi, bireylerin bir araya gelmesinin sağlanması ve müşterek güven olarak sıralanabilir.”

Dr. Sinan Tandoğan ise “Akıllı şehir teknolojilerinin disiplinler arası araştırma karakterine sahip olduğunu, bu tip alanların yoğun bir yenilik üretme potansiyeli taşıdığını, birbirini besleyen, tamamlayan ve etkisini artıran işbirliği oluşumları sayesinde bu kapasitenin daha etkin değerlendirilebileceğine” dikkat çekiyor. Bu alanda uluslararası işbirliklerinin önemini vurgulayan Dr. Tandoğan, “uluslararası işbirliklerini teşvik eden mekanizmalarla Türk ve İtalyan girişimcilerin kendi ülkeleri dışında finansmana erişim ve iş geliştirme konularında desteklenebileceğini” belirtiyor. Dr. Tandoğan, “izleyen, değerlendiren ve dönüştüren politikalarla geliştirilecek akıllı şehirler” konusunda Türkiye’de önemli bir potansiyel bulunduğuna da işaret ediyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle