GeriEkonomi Akıllı pasaporta soruşturma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akıllı pasaporta soruşturma

Akıllı pasaporta soruşturma
refid:3993256 ilişkili resim dosyası

Başbakan Tayyip Erdoğan, Hürriyet’in geçtiğimiz ay, üç haberle gündeme taşıdığı Darphane Genel Müdürlüğü’nün yaklaşık 25 milyon YTL’lik "pasaportlara akıllı çip" ihalesindeki iddiaların araştırılması için Başbakanlık Teftiş Kurulu’na talimat verdi.

Haberlerde yer alan iddiaları ciddi bulan Başbakan Erdoğan, BTK’ya araştırma-inceleme, gerekirse de soruşturma yapılmasına ilişkin "olur"u, Darphane’nin bağlı olduğu Hazine’den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’dan gelen inceleme talebi üzerine verdi. Babacan’ın makamından, Başbakanlığa gönderilen 17 Ocak 2006 tarih ve B.02 HM Müş. 01.02/01501 sayıyla gönderilen yazıda, "Hürriyet’te yayımlanan haberler üzerine" denilerek, sözkonusu ihale hakkında inceleme yapılması için izin talebinde bulunuldu. Babacan’ın yazısını, onay için Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunan BTK’nın da geçtiğimiz günlerde Erdoğan’dan "olur" aldığı öğrenildi.

SMS’LE TACİZ, İŞ TALEBİ, İHALEYE FESAT: Hürriyet, Darphane Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl açtığı 25 milyon YTL tutarındaki "pasaportlara akıllı çip" ihalesiyle ilgili olarak, Darphane yöneticilerinin ihaleye katılan firma yetkilileriyle ilişkileri, haber olarak gündeme taşımıştı. İhaleyle ilgili olarak Hürriyet’te, 5 Ocak 2006’da "Darphane ihalesinde SMS’le taciz iddiası", 6 Ocak’ta "Hafız karıma iş bulun ihalede yanınızda olalım", 8 Ocak’ta da "Darphane akıllı çip ararken, telefonlar Olga’yı aramış" haberleri yer almıştı.

HAZİNE’NİN SORUŞTURMASI SÜRÜYOR: Bu haberlerin yayımlanmasının hemen ardından Darphane’nin bağlı olduğu Hazine’de Hazine Kontrolörlerince başlatılan inceleme-soruşturma ise halen devam ediyor.Hazine Kontrolörleri, geçtiğimiz hafta, Darphane Matbaa Daire Başkanı Veyis Aydemir’in, ihaleye katılan bir firmanın kadın yetkilisine gönderdiği sms’leri gündemine aldı. İstanbul’daki Hazine Kontrolörleri, bu sms’lere muhatap olan firma yetkilisi Ö.V’yi İzmir’den İstanbul’a davet ederek, ihale sürerken kendisine gelen bu sms’lerle ilgili olarak bilgisi ve ifadesine başvurdu.

KİK ONAYLAMIŞTI: Darphane’nin 15 Temmuz 2005’de açtığı "pasaportlara akıllı çip" ihalesini Malezyalı Iris ile Kunt firması ortaklığı kazandı. İhaleye katılan bir firmanın, "teknik şartname" konusunda Kamu İhale Kurumu’na yaptığı başvuru KİK’ce "yerinde görülmedi". KİK’in bu kararının ardından ihale onaylandı. İlk etapta 5 milyon adet pasaport için yapılan ihale ile pasaportların kapağına çip ve anten içeren bir tabaka uygulanması öngörülüyor. Akıllı çip ile pasaportların gümrük kapılarında uzaktan okunarak, kimlik bilgilerinin bilgisayar ortamına otomatik geçmesi hedefleniyor. Projeyle, sahte pasaport kullanımının engellenmesi ve uzun kuyrukların kaldırılması amaçlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle