GeriEkonomi Akfen'den turizme dev yatırım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akfen'den turizme dev yatırım

Akfen'den turizme dev yatırım
refid:8998256 ilişkili resim dosyası

AKFEN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, toplam 1 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'ye 60, Rusya'ya da 10 tane otel inşa edeceklerini belirtti.

Akın, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliğinin (MIP) birinci kuruluş yıl dönümü ve yeni idari binanın açılışına katılmak üzere geldiği Mersin'de yaptığı açıklamada, Mersin Limanı'nın her geçen gün büyüdüğüne dikkati çekerek, Türkiye ekonomisinin büyümesiyle birlikte limanda da canlılığın artacağını söyledi.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin etkilerini değerlendiren Akın, ABD'nin dünya ekonomisinde çok büyük bir yere sahip olduğunu, bu nedenle de ABD'de çıkacak krizin tüm dünyayı etkileyebilecek bir kriz olma riskini her zaman bünyesinde barındırdığını anlattı. Akın, şöyle devam etti:

“Ama işin aslına baktığımız zaman ABD bankalarının ve onu yönetenlerin hesapsız yaptığı harcamaların sonucu olan bir kriz söz konusu. Bu nedenle bence öncelikle ABD'de hukuki sürecin devreye girmesi gerekir. Mesela 2001 yılında böyle bir durum Türkiye'de yaşanmıştı. Bu hataları yapanlar çok ciddi yargılanmış ve cezalandırılmıştı. Bu da onun daha büyüğüdür. Bunun için önce olması gereken hukuki sürecin başlamasıdır. Hukuki süreç başlamadan etkilerini önleyemeyiz.”

TURİZM YATIRIMLARI VE “PSA GÖZÜYLE TÜRKİYE”

Turizm yatırımları konusunda Türkiye genelinde çeşitli oteller yaptıklarını hatırlatan Akın, “Türkiye'de 60, Rusya'da ise 10 otel yapacağız. Bunların tamamı, yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırım olacak. Bu konuda Mersin de hedef illerimizden birisi. Stratejimize uygun bir arsa olması halinde, gereken çalışmalara da başlayabiliriz” diye konuştu.

Mersin limanının ortağı Singapurlu PSA'nın sahiplik yapısında Singapur hükümetini de içinde bulunduran ortak bir şirket olduğunu anlatan Akın, sözlerini şöyle tamamladı:

“PSA olağan üstü çalışmalarımız sayesinde Türkiye'ye çok pozitif bakıyor. Türkiye'de çok ciddi yatırımlar da yapacaklar. Önümüzdeki günlerde Singapur'a seyahatlerimizi de sıklaştırıp onları yeni yatırımlar konusunda ikna etmeye çalışacağız. Türkiye'de çok ciddi yatırım yapacaklarına eminim. Singapur sermayesinin buraya gelmesi oldukça önemli. Çünkü her şeyden önce ideolojisi olmayan bir para.”

Dünyanın son dönemlerde Afrika ülkelerine yaptığı yatırımlara değinen Akın, Afrika'nın ciddi anlamda gelişmekte olduğunu, bu nedenle de Türkiye başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin tamamının Afrika'ya yönünü çevirmesi gerektiğini vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle