GeriEkonomi Akdeniz Sigorta'nın sözleşme yetkisi kaldırıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akdeniz Sigorta'nın sözleşme yetkisi kaldırıldı

Mali bünyesi, sigortalıların hak ve menfaatlerini tehlikeye düşerecek şekilde zayıflamış bulunan Akdeniz Sigorta`nın yeni sigorta ve reasürans sözleşmesi yapma yetkisi, bugünden geçerli olmak üzere kaldırıldı.

Hazine Müsteşarlığı`ndan yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz Sigorta`nın sözleşme yapma yetkisinin kaldırılmasına neden olarak, mali bünyesinin ``sigortalıların hak ve menfaatlerini tehlikeye düşürecek şekilde zayıflamış olması`` gösterildi.

Bu arada, şirketin mali bünyesine ilişkin gelişmelerin daha yakından izlenmesini teminen Sigorta Murakabe Kanunu uyarınca, şirket yönetim kurulu üyeleri ile denetçileri görevden alınarak, yeni yönetim kurulu üyeleri ile denetçileri atandı.

Hazine açıklamasında, şu görüşlere yer verildi: ``Bu nedenle vatandaşlarımızca, yukarıda belirtilen (13.12.2001) tarihten itibaren adı geçen şirkete ait sigorta poliçelerinin, aracılara satışa sunulmuş olsa bile satın alınmaması gerekmektedir.

Şirket mali bünyesi ile ilgili diğer gelişmeler hususunda, gerekli görüldüğü takdirde kamuoyuna açıklamalar yönetim kurulunca yapılacaktır.``

DERMİREL'İN YÜZDE 50 HİSSESİ VAR

Akdeniz Sigorta`nın yüzde 50 hissesinin, 2000 yılı sonu itibariyle Şevket Demirel`in sahibi olduğu Göltaş Grubu`na ait olduğu bildirildi.

Akdeniz Sigorta`nın 2000 yılı faaliyet raporuna göre, Göltaş`ın yüzde 50, İlker Akyüz`ün yüzde 9.78, İstanbul Holding, İlhan Şahin, Sami Toka, Hakan Akan ve Ali Tümer Akyüz`ün yüzde 7.12`şer, Hasan Kocaman ve Tansel Önder`in yüzde 2.02`şer, Egebank`ın yüzde 0.60 ortaklık payı bulunuyor.

Şirketin Yönetim Kurulu, Hasan Kocaman başkanlığında, Ali Tümer Akyüz (Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür), Tansel Önder, İlhan Şahin ve Sami Toka`dan oluşuyor.

Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi`nin Akdeniz Sigorta`da sahibi bulunduğu 776.2 milyar lira nominal değerli hisse senetlerini 5 milyon dolarla satış kararı aldığı, ancak bilindiği kadarıyla satışın Hazine tarafından onaylanmadığı öne sürüldü.

HASAR ÖDEMİYOR ŞİKAYETLERİ

Sigortacılık sektörünün bir yetkilisi, Akdeniz Sigorta`ya yönelik ``hasar ödemediği`` şikayetleri bulunduğunu bildirdi.

Yönetim Kurulu Başkanlığı`nı Şevket Demirel`in yaptığı Göltaş grubu, 1997 yılı Ağustos ayında Emin Sigorta`yı alarak finans piyasasına girmiş, Emin Sigorta`nın ismini 3 Eylül 1997 tarihi itibarıyla Akdeniz Sigorta olarak değiştirmişti.

6 Ekim`de İstanbul Esentepe`deki binasına faaliyete geçen Akdeniz Sigorta`nın resmi açılışı, 25 Aralık 1997 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in de katıldığı törenle gerçekleştirilmişti.

O dönemde Akdeniz Sigorta`nın Genel Müdürlüğü`nü Metin Köse, Yönetim Kurulu Başkanlığı`nı Neslihan Demirel, Onur Başkanlığı`nı ise Şevket Demirel yürütüyordu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle