GeriEkonomi Akdeniz’de Turizm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akdeniz’de Turizm

Turizmle oynamayın

Türk ekonomisinin dinamosu haline gelen turizm sektöründe yaşanılan sıkıntılar, turizmciyi isyan ettirdi.

Pamuk ipliğine bağlı bir oluşumun, sektöre ciddi zararlar verdiğini ve Türk turizminin önünü göremez bir yapıya sürüklendiğini kaydeden POYD Başkanı Türgen Şevki Bulut, ‘‘ Döviz girdisinde en büyük beklentimiz turizm. Ülke tanıtımında tek tutunacağımız dal turizm. Fakat sektör ciddi sıkıntılar yaşıyor’’ dedi.

ALTYAPI SORUNU

Belek Xanadu Hotel'de kısa adı POYD olan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği'nin toplantısında Antalyalı turizmciler sektörün içinde bulunduğu sorunları değerlendirdi. Ulusoy Tatil Köyü Genel Müdürü Ersin Özgündoğdu, planlı ve sistemli bir programla turizmin önünün açılması gerektiğini belirterek, ‘‘Ülkemize gelen turistin ilk gözlemleri çok önemli. Bugün turizmin yapıldığı bir çok bölge altyapı sorunu yaşıyor. Barakadan bozma yerlerde barlar ve restoranlar var’’ diye konuştu. Sun Zeynep Genel Koordinatörü Salih Çene ise turizmde kalıcı çözümlerin gerekliliğinden bahsederek, ‘‘İstikrarsız programlarla, turizmi bir yere getiremeyiz. Önce istikrar gerekli.

UÇAK YOK

Yasal düzenlemelerle turizmde başı boşluğu ortadan kaldırmalıyız. Daha bir yasamız bile yok’’ dedi. Geçtiğimiz yıl yaşanılan kabustan sonra bir çok firmanın uçak eksilttiğini ifade eden Belconti Rosert Hotel Genel Müdürü Umman Çetinbaş, ‘‘Bugün ülkemize turist gelmek istiyor, fakat, onu getirecek uçak yok. Bu sorunun yaşanılacağı geçtiğimiz yıl belliydi, buna rağmen önlem alınamadı. belli bir sistem oturmadığı için Türk ekonomisi milyonlarca dolar döviz kaybetti’’ şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle