GeriEkonomi Akdeniz çanağı kriz darbesi yedi Türkiye turizmde büyüme yakaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akdeniz çanağı kriz darbesi yedi Türkiye turizmde büyüme yakaladı

Akdeniz çanağı kriz darbesi yedi Türkiye turizmde büyüme yakaladı
refid:13332431 ilişkili resim dosyası

Krizin etkisiyle Akdeniz çanağındaki rakiplerimiz İspanya, Yunanistan ve Portekiz büyük darbe yerken, Türk turizmi 2009’u yüzde 2 dolayında büyümeyle geride bırakıyor. Türkiye, 2009’un 11 ayında 26 milyon turist ve 21 milyar dolarlık gelire ulaştı. 2010 için de 28 milyon turist, 22.5 milyar dolar gelir hedefi koydu.

TÜRKİYE’de ekonominin lokomotifleri arasında yer alan turizm sektörü, krizden en az darbeyi alarak, 26 milyon turist ve 21 milyar dolarlık gelir hedefine ulaşmayı başardı. Dünya turizmi ve turizmdeki rakipler İspanya, Yunanistan ve Portekiz’de kriz darbesi yerken, Türkiye bu zor yılda da büyümesini sürdürdü. Kriz ve domuz gribinden etkilenmemeyi başaran Türk turizm sektörü, 2010 yılı için de yüzde 10’luk büyüme hedefi koydu. Krizin ardından 28 milyon turist çekmeyi hedefleyen sektör, gelir ve kârlılığını da artırma isteğinde. Türkiye’ye bu yıl 26 milyon turist gelirken, gelecek yıl için 28 milyon kişi hedefi konuldu.

Hedef geliri artırmak

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut, dünya şartlarına göre Türkiye’de turizmin 2009’da iyi geçtiğini belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Gelir düşük olsa da sayılar tutturuldu. Rakipler yüzde 10 küçülürken bizim potansiyelimizi korumamız başarı oldu. En ağır krizde bile Türk turizminin iyi performans göstermesi sağlam temeller üzerine oturduğunu gösteriyor. Son yıllarda çift haneli büyüdük, 2009 ve 2010’da bu büyümeler olmayacak ama küçülme de olmuyor. Bu yıl 26 milyon turist çektik. 2010’da asıl hedef geliri ve kârlılığı artırmak.”

Konaklamaya yasal dayanak

Cirosal olarak 21 milyar dolar hedefine ulaşıldığını ve gelecek yıl kişi sayısından çok gelir artışı planlandığını kaydeden Barut, şöyle konuştu: “Turist sayısında da 28 milyonu aşarız. Asıl odaklanmamız gereken gelir. Önemli pazarlardan olan Rusya’da, 2010’da ekonomik krizin etkisi azalacak. Daha iyi fiyata çok harcama yapan turist gelebilir. Ayrıca turizmde konaklama sektörünün yasal bir dayanağı olmasını istiyoruz. Artık geldiğimiz noktada büyük hedefleri olan turizm ülkesinde sektörün aktörlerinin ağırlığına göre temsil edildiği yasal düzenleme gerekiyor.”

Kültür başkenti avantajı iyi değerlendirilmeli

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği(TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 2009’un çok iyi geçtiğini ve dünyada turizm daralırken Türkiye’de yüzde 2.4 büyüme yaşandığını kaydederek, şunları dile getirdi: “Hedef, 2010’da yüzde 10 büyümek. Domuz gribi ve krize karşın Türk turizmi büyümeyi başardı. Tedbirlerle büyümeyi sürdürdük. Sektörde Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) azaltılması ve KDV’nin de eski haline döndürülmesini istiyoruz. Turizmci ihracatçı sayılmalı. Türkiye turizmde sadece kum, güneşten ibaret değil. Turizmde sunulacak ürün çeşidini çoğaltmaya çalışıyoruz. Gastronomi, sağlık, bakım, termal ve en önemlisi İstanbul’da kongre gibi turizm çeşitlerini iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. İstanbul’un 2010’da kültür başkenti olması avantaj yaratacak.”

Havada 77 milyon yolcu taşındı

TÜRKİYE Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Genel Sekreteri Musa Alioğlu,
havacılığın 2009’u toplamda 8 milyar dolarlık hacimle geride bırakacağını söyledi. 2010 yılındaki performansın petrol fiyatlarıyla çok bağlantılı olduğunu kaydeden Alioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl zor şartlara karşın yüzde 3-5 büyüme yaşandı. THY ve özel havayolu şirketleri 77 milyon yolcu taşıdı. Gelecek yıl 85 milyon yolcu taşıma hedefi var. Türkiye’de 294 uçak filosu var. Gelecek yılın nisan ayında bu sayı 300’ü geçecek. Ama sektöre Avrupa ile rekabet edecek bazı kolaylıklar sağlanmalı, Türk sivil havacılık sektörünün biraz kollanması gerekiyor.”

En çok turist Almanya’dan

Türkiye dünya turizm pazarında yüzde 2.4, Avrupa turizm pazarında ise yüzde 4.5 paya sahip.
Turist sayısı ve döviz gelirlerindeki artış hızıyla dünyadaki en büyük 20’nci, turist girişinde 7’nci, gelirde de 9’uncu sırada.
Bakanlık ile belediye belgeli yatak sayısı bu yılın sonunda 1 milyon 2 bine, 2010 sonunda ise 1 milyon 50 bine ulaşacak.
Ocak-ekim döneminde Türkiye’yi en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya 4 milyon 38 bin 566 ile birinci, Rusya 2 milyon 581 bin 244 ile ikinci, İngiltere 2 milyon 337 bin 902 kişiyle üçüncü sırada yer aldı.

Anadolu 6 milyon turist çekti

ANADOLU Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, turizmin diğer sektörlere göre ekonomik krizden etkilenmediğini aktararak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Turist sayısı ve turizm geliri olarak yüzde 5-6’lık kayıp var. Bu 2010’da daha iyi olacak. Tanıtıma ağırlık verilirse 2010 yılının çok daha iyi geçeceğini tahmin ediyorum. Anadolu’daki artış dikkati çekecek boyutlarda. Gelecek yıl Anadolu’ya ciddi talep olacak. 2009’da gelen turist sayısı altı milyonun üzerine çıktı. Bunun daha da yükselmesini bekliyoruz. Bunda hem kültür, hem yayla turlarının büyük etkisi var. Termal tesislerin de yatak kapasitesi yükseldi.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle