Akdağ'dan "kuyrukları azaltın" genelgesi

Ankara
22.02.2005 - 11:19 | Son Güncelleme:

SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri ile kuyruklardaki yoğun artışa Sağlık Bakanlığı genelge ile çözüm arıyor. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastane yöneticilerine, "bürokrasi ve kuyrukları azaltın, hastalara güleryüzlü ve şefkatli yaklaşın" talimatı verdi.

Hastanelere başvuran hasta ve yakınlarına gerekli özen, şefkat ve güler yüzün gösterilmesini isteyen Akdağ, "Hasta veya hasta yakını olmanın kendine özgü psikolojisi içindeki vatandaşımıza, rahatlatıcı ve anlayışlı şekilde davranılmalı, muhtemel şikayet ve aksaklıklar yönetimlerce özenle değerlendirilerek iyi niyetle ve süratle giderilmelidir" dedi.

GEREKSİZ BÜROKRASİ KALDIRILSIN

Sabah saatlerindeki yoğun başvuralar gözönünde bulundurularak hasta kayıt ve kabul noktaları ile tetkik amaçlı kan alma bölümlerinin bu saatlerde ilave personelle desteklenmesi talimatını veren Akdağ, "Vatandaşlarımızın evrak işlemleri mümkün olduğunca tek bankodan yapılmalı, gerekliyse evrak, fotokopi ve hasta katılım payı ile ilgili işlemler de bu bankodan tamamlanmalıdır" dedi.

Hastanelerdeki poliklinik oda sayısının da artırılması isteyen Akdağ, "Böylece ayaktan hizmet verilen alanlardaki yığılma, kuyruklar ve uzun bekleme sürelerinin önüne geçilmesi sağlanmalıdır. Sevk ve rapor işlemleri için gereksiz bürokrasi oluşturulmamalı ve gereksiz beklemelere meydan verilmemelidir" dedi. Akdağ, yatan hastalar için dışardan temin edilen edilen malzemeler konusunda aksamalara mahal verilmemesini istedi.

Sağlıkta Bağ-Kur'a indirimli tarife
Eczanelerde SSK'lı için gece mesaisi

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı