Akçansa, kazanında uyuşturucu da yakıyor

Hürriyet Haber
12.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu olan Akçansa’nın Genel Müdürü Mehmet Göçmen, "2005 yılında iç pazar çok iyiydi. İlk defa kapasitemizin yetmediği günler oldu" dedi. Mehmet Göçmen, yakılabilecek her türlü atığa talip olduklarını da belirterek, "Şu anda büyük oranda İstanbul’un çöpüne talibiz. Çöpün bir kısmının yakıt değeri var. 1-2 milyon dolarlık yatırımlarla hepsini yakabilecek durumdayız. Yeter ki atık yakıt piyasası oluşsun, çevre mevzuatı bu seviyeye gelsin" diye konuştu.

Avrupa’da katı atık yakan bazı fabrikaların yakma işleminden para bile kazandıklarını ifade eden Göçmen, "Hem yakıyor hem para kazanıyor. Çimentodan kazandıkları para kadar yakmadan kazanan fabrikalar var. Çimento fabrikaları, bin 400 dereceye çıkan ısıyla atığı tamamen yok ediyor. Bu açıdan çevre açısından da atığın en iyi yok olma alanları" dedi. Göçmen, ayrıca uzun yıllardır İstanbul’da ele geçirilen hap, eroin, esrar gibi uyuşturucuların tamamının Büyükçekmece’deki fabrikada yakıldığını kaydederek, bunun yakıt değerinin olmadığını, ancak sosyal sorumluluklarının bir parçası olarak gördüklerini söyledi

GLOBAL OYUNCU YOK:

Türkiye’de, global ligde oynayacak oyuncu bulunmadığını ifade eden Göçmen, büyümeyi mevcut kapasiteyi artırmak, ihaleler, satın alma ya da birleşme fırsatlarını değerlendirmek ve Türkiye sınırları dışına çıkarak global oyuncu olmak üzere 3 aks üzerinden gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Mehmet Göçmen, üretimin yüzde 20-25’ini ihraç ettiklerini, Çanakkale’de ikinci fabrikanın devreye girmesiyle bu oranın daha da artacağını belirterek, "Biz Akçansa olarak uzun vadeli çimento oyuncusuyuz. Uzun vadede de Türkiye topraklarının ötesine bakmaktan başka çare yok" dedi. 2005 yılının genel anlamda iç pazarda beklentilerin üzerinde geçtiğini vurgulayan Göçmen, şöyle devam etti: "2005, ilk defa kapasiteyi azami kullanabilme yönünde üreticilerin üzerinde baskı kurduğu bir yıl oldu. Görünen o ki 2006 da öyle gidecek. 2005 yılında iç pazar çok iyiydi. İlk defa kapasitemizin yetmediği günler oldu. Bu nedenle geçen yıl bizim için tatlı bir stresle geçti. Bir taraftan sevindik, ne kadar güzel yok satıyoruz diye. Bir taraftan da sabahlara kadar oturduk, nereden ne çıkarabiliriz de talebi karşılarız diye..."

KONUT ANA SEGMENT:

Göçmen, konut talebinin devam etmesi, belediyelerce yapılan altyapı yatırımlarının sürmesi ve mortgage’ın psikolojik etkisiyle çimento sektörünün GSMH’nin üzerinde büyümesini öngördüklerini ifade etti. Konutun, 2005 yılında çimento sektöründe ana segmenti oluşturduğuna dikkat çeken Göçmen, "Normalde yüzde 25-30’dur çimentonun konuta giden payı. Bu, geçen sene yüzde 50’nin üzerine çıktı. Bu bize şöyle rahatlattı; IMF programları nedeniyle altyapı yatırımlarında fren var. Kamu harcamaları çok rahat değil. Konut yatırımı, bir şekilde onu kompanse etti" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı