GeriEkonomi Akcan: İnşaat sektöründe KDV indirimini Bakanlığa ileteceğiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akcan: İnşaat sektöründe KDV indirimini Bakanlığa ileteceğiz

Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, Türk müteahhitlerin kamu yatırımlarında KDV'nin 18'den 12'ye düşürülerek yatırımların zamanında tamamlanmasını önerdiklerini ve kendisinin de bu konuya sıcak baktığını belirterek, konuyu Maliye Bakanlığı'na ileteceğini bildirdi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Akcan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Müteahhitler Birliği (TMB) ve İNTES yöneticilerini kabul ederek bir süre görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilere bir açıklama yapan Bakan Akcan, Türk müteahhitlerin Kamu İhale Yasası taslağında 7 trilyon lira olarak belirlenen eşik değerin de 11 trilyon liraya yükseltilmesini istediklerini, bu konuyu da değerlendireceklerini söyledi.

Kamu İhale Yasası Taslağı konusunda Bakanlar Kurulu'nda imzaların tamamlandığını ifade eden Akcan, taslağın henüz Meclis'e sevkedilmediğini de açıkladı.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdülkadir Akcan, reel sektör içinde inşaat sektörünün önemli bir yeri olduğunu ve bu sektörün problemlerine kayıtsız kalınamayacağını belirterek, ''Reel sektörün ataletten çıkarılması, aktif hale gelmesi için inşaat sektörünün düşünülmesi gerekir'' dedi.

Toplantı bitiminde gazetecilere görüşme ile ilgili bilgi veren Bakan Akcan, sektör temsilcilerinin Kamu İhale Yasa Taslağı'ndaki bazı hususların olması halinde daha mükemmel olacağını anlattıklarını bildirdi.

Müteahhitlerin, yerli müteahhitlerin korunmasına yönelik taslakta 7 trilyon lira olarak belirlenen eşik değerin 11 trilyon liraya yükseltilmesi, kamu ihaleleri sonucu yapılan sözleşmelerde ödeneklerin zamanında ödenmemesi halinde bir yaptırım bulunmadığı, hukuk devleti ilkesine aykırı olduğu belirtilerek bunun düzeltilmesi yönünde talepleri olduğunu kaydeden Akcan, bunun gözardı edilemeyecek bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Akcan'ın verdiği bilgiye göre, kamu ihalelerinde müteahhitlerin işi kendi kaynaklarıyla yaptığını ve ödeneği daha sonra aldığını, buna rağmen paralarını almadan SSK gibi kimi ödemelerin zamanında yapılmasının istendiğini, ekonomik kriz nedeniyle bu durumun müteahhitleri daha da zorladığını öne süren müteahhitler ödemelerin ödenekleri aldıktan sonra yapılmasının sağlanmasını istediler.

Rayiç bedellerinin belirlenmesinde gerçekçi değerler kullanılması, kamu ödlerinden kesilen yüzde 18 KDV'nin yüzde 12'ye düşürülerek, aradaki kısmın yatırıma yönlendirilmesiyle yatırımın daha çabuk tamamlanması yönünde düzenleme yapılması da müteahhitlerin istekleri arasında yeraldı.

Bakan Akcan, gerek ihracat, gerekse yurtdışına işçi götürerek istihdama önemli olumlu katkı sağlayan dış müteahhitlik hizmetlerinin önünün açılarak desteklenmesi ve yurtiçi müteahhitlik yapanların da yurtdışına yönlendirilmesi konusunda da mutabık kaldıklarını ifade etti.

KDV ile ilgili istekleri Maliye Bakanlığı'na ileteceğini kaydeden Akcan, değişikliklerin de tasarının komisyonlarda görüşülmesi sırasında yapılabileceğini söyledi.

Bakan Akcan, yeni yasanın yürürlüğüne ilişkin bir takvimin olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine de, yeni ihale yasasının iki ay içinde çıkarak yürürlüğe girebileceğini, ancak uygulanmakta olan kanunun yürürlükten kalkacağını ve yeni kanun için 12 yönetmelik çıkarılması gerektiğini belirtti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise sektörün sorunlarına yaklaşımı ve çözümü yolundaki çabalarından dolayı Bakan Akcan'a teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu, reel sektör içinde inşaat sektörünün büyük bir önemi olduğuna dikkat çekerek, ''Müteahhitlik sektöründe KDV indirimine gidilmemesi üzücü olmuştur'' dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle