GeriEkonomi Akbank’tan 6 ayda 1.7 milyar dolar sendikasyon kredisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbank’tan 6 ayda 1.7 milyar dolar sendikasyon kredisi

Akbank’ın 600 milyon dolar hedefiyle çıktığı sendikasyon kredisine yabancı bankalardan hedefin yaklaşık yüzde 160’ına karşılık gelen 950 milyon dolar talep geldi ve bankanın son 6 ayda sağladığı sendikasyon kredisi 1.7 milyar dolara yükseldi. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğine dikkat çeken Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Akbank, güçlü finansalları ve uluslararası piyasalardaki yüksek itibarıyla ülkemize finansman sağlamaya devam ediyor. Bu son işlem yurtdışındaki yatırımcıların ülkemize ilgisinin devam ettiğinin önemli göstergesi” dedi.

Binbaşgil, “Piyasalarda ağustos ayında başlayan dalgalanmaların ardından likiditeye erişimin azaldığı bir dönemde de ilk sendikasyon kredisini Akbank gerçekleştirmişti. Türk bankalarının yurtdışından borçlanmalarının önü açık. Ülkemizdeki güçlü düzenleme ve denetim altyapısının da bu başarıdaki rolü son derece önemli” dedi.

Akbank’ın bir kez daha sendikasyon piyasasının açılışını yaptığının altını çizen Binbaşgil, “Kararlılıkla uygulanan Yeni Ekonomik Program, sıkı para politikası ve Türk bankacılık sektörünün güçlü duruşu sonucunda yatırımcıların Türk ekonomisine bakışında geçtiğimiz yılın ikinci yarısına kıyasla önemli bir iyileşme olduğunu görüyoruz. Geçen eylül ayındaki sendikasyon kredimize kıyasla maliyeti 25 baz puan düşürdük” dedi. Binbaşgil, “Faiz oranını düşürmemize rağmen sendikasyonumuz yabancılardan bir kez daha yoğun ilgi gördü. Gelen bu güçlü talep sonrası sendikasyon tutarımızı hedeflediğimizin üzerinde, 700 milyon dolar olarak yeniledik. Kredimizin tutarını azaltmayıp aynen çevirmeyi hedeflemiş olsaydık dahi bu yüksek talep ile sendikasyonumuzu yüzde 105 oranında yenileyebilecektik. Akbank, sendikasyon kredilerinin strateji ve fiyatlamalarının belirlenmesine öncülük etmeyi sürdürdü” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle