GeriEkonomi Akbank, yeni ürün ve hizmet geliştirmeye devam edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbank, yeni ürün ve hizmet geliştirmeye devam edecek

Akbank, yeni ürün ve hizmet geliştirmeye devam edecek
refid:13160010 ilişkili resim dosyası

Akbank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, halen 450 bin KOBİ’ye destek verdiklerini belirtirken, “2010 yılında da yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye ve müşteri penetrasyonunu artırmaya devam edeceğiz” dedi.

AKBANK olarak KOBİ’lere verdikleri desteğin toplam kredilerinin yüzde 32’sini oluşturduğunu belirten Akbank Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ferda Besli, 2010 yılında da yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye ve müşteri penetrasyonunu artırmaya devam edeceklerini vurguladı. Talep de bir artış gözlemlediklerini aktaran Besli, “KOBİ’lere yönelik kredi destek programlarının artarak sürmesi krizden çıkmış Türkiye ekonomisindeki KOBİ’leri oldukça rahatlatacaktır” dedi.
450 bin KOBİ’ye destek
Akbank’ın KOBİ’lere en fazla destek veren bankalardan biri olarak bugün yaklaşık 450 bin KOBİ’ye destek verdiğini belirten Ferda Besli, şu bilgileri verdi: “Ülke kalkınmasını sağlayacak en önemli stratejilerin başında KOBİ’lerin gelişmesi ve büyümesinin geldiğini düşünüyoruz. Bankamızın KOBİ’lere desteği toplam kredilerimizin yüzde 32’sini oluşturmuştur. 2010 yılında piyasalarda yaşanan olumlu trendin devam etmesi ile piyasalarda güven ortamının yükselmesini, kredi maliyetlerinin azalmasını, firmaların risk alma iştahının artmasını ve sonuç olarak firmaların faaliyetlerini ve yatırımlarını artırmak istemesi nedeniyle kredi taleplerinin daha da artmasını bekliyoruz. Bu kapsamda, Akbank olarak gelecek yıl da, müşteri gereksinim ve beklentilerini analiz ederek yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye ve müşteri penetrasyonumuzu artırmaya devam edeceğiz.”
Talep artıyor
Besli, ekonomik kriz ile birlikte tüm dünyada müşterilerden gelen kredi taleplerinde daralma yaşanmaya başlandığını hatırlatırken, şöyle konuştu: “Kredi maliyetlerindeki artış ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik müşterilerin kredi kullanmaktan kaçınmasını sağlayan ayrı bir etken oldu. Ancak son dönemdeki olumlu gelişmeler ile birlikte kredi talepleri artış gösterdi. Bu dönemde, müşterilerimizin işletme sermayesi ihtiyaçlarını finanse edecek kısa vadeli kredi taleplerinde artış gözlemliyoruz. Ayrıca, firmalar şu ana kadar yatırımlarını ertelediği veya iptal ettiği için, krizin etkisi azaldıkça, uzun vadeli yatırım kredisi taleplerinde de bir canlanma başladığını görüyoruz. Piyasalarda yaşanan olumlu tablonun da etkisi ile hedeflerimizi yakalayacağımıza inanıyoruz. Akbank olarak ekonominin can damarı olarak gördüğümüz KOBİ’lere sağladığımız desteği her zaman sürdürdük, bundan sonraki dönemde de artırarak sürdürmeye devam edeceğiz. Akbank olarak Türkiye’nin uzun vadeli potansiyeline ve geleceğine olan inancımız tamdır. Bundan sonraki dönemde KOBİ’lere yönelik kredi destek programlarının artarak sürmesi krizden çıkmış Türkiye ekonomisindeki KOBİ’leri oldukça rahatlatacaktır.”

KOBİ’ler daha iyi bir yıl geçirecek

KOBİ kredilerinde takip oranının artmasını değerlendirirken, “KOBİ’lerde ekonomik dalgalanmalarda yüksek kırılganlık, sermaye eksikliği, yönetimsel yetersizlikler gibi risklere diger segmentlere göre daha sık rastlandığına” dikkat çeken Ferda Besli, şunları söyledi: “Bu nedenle, segmentte takip oranı diğer segmentlere göre daha yüksek. Akbank Ticari Bankacılık olarak, kredi kullandırımlarında, makroekonomik ve sektörel değerlendirmenin yanında firma bazında iş hacmi, finansal performans ve Bankamızla diğer çalışmaları gibi unsurları da göz önünde bulunduruyoruz. Dolayısıyla, müşteri özelinde ve çok yönlü analiz yaparak kredi taleplerini incelediğimiz için, takip oranımız cok düşük.”

Yakından tanımak önemli

FERDA Besli, Akbank Ticari Bankacılık olarak, müşteri özelinde ürün ve hizmetleri geliştirdiklerini belirtirken, şunları söyledi: “Bu kapsamda, müşteriyi yakından tanımak bizim için çok kritik bir unsur. Proaktif yaklaşımımız ile müşterimizin ihtiyaçlarinı tespit edip, hayatlarını kolaylaştıran ürünleri sunuyoruz. Ürün ve hizmetlerimiz, dış ticaret hizmetlerinden yatırım hizmetlerine, nakit yönetiminden krediye, risk yönetiminden sigortacılığa geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Global finansal kriz nedeniyle risk yönetiminin her zamandan çok önem kazandığı günümüzde kur/faiz dalgalanmalarından korunmak isteyen müşterilerimize forward, opsiyon, swap ve firmaların ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılmış hedging ürünleri sunuyoruz.”

‘Kral KOBİ’ye özel kredi

ŞİRKET bankacılığı olarak değişken faizli taksitli KOBİ kredisinden sonra ‘Kral KOBİ Kredisi’ ve ‘Özel Haberci’ gibi ürün ve hizmetlerle sektörde ilk olan uygulamalara imza attıklarını dile getiren Ferda Besli, çalışmalarından şu örnekleri verdi: “Kral KOBİ Kredisi sayesinde KOBİ’ler vadeleri, geri ödeme yapacakları ayları ve taksit tutarlarını kendileri belirleyerek ödeme planlarını istedikleri gibi oluşturabiliyor. Özel Haberci hizmeti ile KOBİ’lerin çek, düzenli ödeme, biz.card ve kredi kartı ödemeleri sesli ya da yazılı mesajla hatırlatılıyor. Diğer taraftan farklı segment, sektör ve bölgelerdeki müşterilerimizin tüm bankacılık işlemlerini karşılayan ‘paket’ler sunmaktayız. “


Yorumları Göster
Yorumları Gizle