GeriEkonomi Akbank, yatırımda hız kesmedi, 6 ayda 1.3 milyar lira kâr etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbank, yatırımda hız kesmedi, 6 ayda 1.3 milyar lira kâr etti

Akbank, yatırımda hız kesmedi, 6 ayda 1.3 milyar lira kâr etti
refid:12167237 ilişkili resim dosyası

Akbank bu yılın ilk 6 ayında 1 milyar 309 milyon TL net kâr elde etti. Bu da geçen yıla göre yüzde 32’lik bir artışı ifade etti.

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bir yandan başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtirken, diğer yandan bu dönemde yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini vurguladı. Ziya Akkurt, “Akbank olarak, global finansal çalkantının yaşandığı bir dönemde çok net ve tutarlı bir strateji izleyerek, hem aktif kalitemizden hem de finansal performansımızdan ödün vermeksizin Türkiye ekonomisine değer yaratmaya odaklandık. Güçlü risk yönetimi politikaları ve aldığımız önlemler sonucunda bankamızın takipteki kredi alacakları sektör ortalamasının oldukça altında kalarak, yüzde 3.5 oranında gerçekleşti ve toplam tutarı 1.6 milyar lira olan takipteki kredi alacaklarımız için bu dönemde de yüzde 100 karşılık ayırmaya devam ettik” dedi.

Tablo pozitife dönüyor

Akbank’ın sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 19 olduğuna dikkat çeken Akkurt, bu oranın sadece Türk bankacılık sektöründe değil global bankalar arasında da en yüksek oranlardan biri olduğunu söyledi. Global çalkantının etkilerinin yılın ikinci çeyreğinde azaldığını söyleyen Akkurt, ekonomideki tablonun pozitife dönmeye başladığını görmeye başladıklarını belirtti. Akkurt, özellikle TL kredilerde yılın ikinci çeyreğinde başlayan artış eğiliminin ekonomideki iyileşmeyi doğrular nitelikte olduğuna dikkat çekerek, Akbank’ın yılın ilk yarısında krediler yoluyla ekonomiye sağladığı desteğin 44 milyar TL’ye ulaştığını belirtti.

Hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarmak amacıyla müşterilerinin ihtiyaçlarını öngörerek başlattığı yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini anlatan Akkurt, şöyle konuştu: “Tüm dünyada ekonominin zorlu dönemeçlerden geçtiği bu dönemde müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri daha kaliteli sunmak üzere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Akbank Bankacılık Merkezi’nin yapımı hız kesmeden sürüyor.”

Dubai ofisi yıl sonunda açılacak

AKBANK’ın Körfez ülkelerindeki fırsatları değerlendirmek, oradaki yatırımcıları Türkiye’ye çekmek üzere Dubai’de bir ofis açmak üzere de gerekli süreci başlattığını söyleyen Ziya Akkurt, “Ofisimizin yıl sonuna kadar faaliyete geçmesini hedefliyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle