GeriEkonomi Akbank’tan sendikasyonlarda yeni rekor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbank’tan sendikasyonlarda yeni rekor

Akbank’tan sendikasyonlarda yeni rekor
refid:21248992 ilişkili resim dosyası

Akbank Türk bankacılık sektöründe tüm zamanların en yüksek tutarlı sendikasyon kredisine imza attı.

 

Akbank imzaladığı 1.5 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisiyle maliyetleri 10 baz puan düşürdü. Sendikasyonlardaki başarısına devam eden Akbank’ın işlemine 20 ülkeden toplam 46 banka iştirak etti.     

 

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Türk bankacılık sektöründe bugüne kadar alınan en büyük sendikasyon kredisine imza attıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

 

“Avrupa’daki bankaların birbirlerine borç vermekte çekingen davrandığını görüyoruz. Bu bankalar fonlarını güvenli bir kasada tutmak adına, negatif getiriyi göze alarak Avrupa Merkez Bankası’na yatırıyor. Avrupa finans sisteminde güvenin azaldığı böylesi bir ortamda hem Avrupa’dan hem de diğer ülkelerden bankalar Akbank’a, Türkiye’ye 1.5 milyar Dolar emanet ediyor. Yabancı bankaların yoğun ilgisi ve katılımıyla gerçekleştirdiğimiz sendikasyon işlemimiz, bu bankaların bankamızın yönetimine olan güvenini yansıtıyor. Temin edilen bu krediyi başta Akbank müşterileri olmak üzere, ekonomimiz ve reel sektörümüze finansman yaratmak için kullanacağız “ dedi.

 

Akbank Uluslararası bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hülya Kefeli, “2012 yılı başında  Avrupa bankalarının içinde bulunduğu koşullar itibariyle  sendikasyon kredilerine katılımın düşeceği beklentisi hakimdi. Ancak Mart 2012’deki ilk sendikasyon kredimizden sonra bu ikinci sendikasyonumuz da, Avrupa bankalarının kuvvetli kredi hikayesine sahip olan bankamıza fonlama sağlamaya artan oranda devam ettiğini göstedi.  Bu açıdan bize gösterilen güven ve ilgi için teşekkür ediyoruz” dedi ve ekledi:   

 

“Akbank’ın döviz likiditesi çok yüksek. Ancak borçlanma kaynaklarımızı çeşitlendirmek, uygun maliyetli ve daha uzun vadeli kaynak yaratmak amacıyla uluslararası piyasalardan da bir miktar  borçlanma yapıyoruz. 1997’den bu yana geçen 15 yıllık sürede 30 sendikasyon işlemiyle toplamda 22 milyar dolar tutarında  sendikasyon kredisini reel sektörümüzün dış ticaret faaliyetlerine yönlendirdik. Ayrıca 2012 yılında gerçekleştirdiğimiz ikinci sendikasyon kredimizde aldığımız tutarı arttırırken maliyetlerimizi biraz daha aşağı çektik. Küresel ekonomik konjonktür dikkate alındığında  Akbank’ın son derece iyi ilişkiler içinde bulunduğu Amerika, Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Körfez’de yerleşik 46 bankanın kredimize katılımlarını görmek mutluluk verici. Akbank, üstün muhabir bankacılık ilişkileri ve sürekli gelişen işlem kapasitesiyle muhabir bankalara iş yaratmaya ve sağladığı kaynakla 2012 yılında da Türk ekonomisinin sağlam temellerini ve geleceğine ilişkin olumlu beklentilerini  desteklemeye devam edecektir.” dedi.

 

EMEA Finance’in Akbank’ı “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) Dış Borçlanmada En Başarılı Finansal Kuruluş” ve bankanın Ağustos 2011 sendikasyon kredisini “Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde (EMEA) Bir Finansal Kuruluş Tarafından Alınan En İyi Kredi” olarak seçtiğini hatırlatan Kefeli, seçkin yabancı platformlar tarafından verilen bu ödüllerin bankanın uluslararası borçlanmadaki başarılarının bir teyidi olduğunu da sözlerine ekledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle