GeriEkonomi Akbank, ilk dokuz ayda 1.6 milyar YTL kár etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbank, ilk dokuz ayda 1.6 milyar YTL kár etti

Akbank, 2005’in ilk 9 aylık döneminde, 1 milyar 624 milyon YTL brüt kár açıkladı. Banka’dan yapılan açıklamaya göre, 492 milyon YTL vergi karşılığı ayrıldıktan sonra Akbank’ın aynı dönemdeki net kárı, 1 milyar 132 milyon YTL oldu.

Banka’nın ilk dokuz aylık bilanço sonuçlarına ilişkin Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul şunları söyledi:

‘Akbank’ın 2005 yılı ilk 9 aylık dönemindeki brüt kárı 1 milyar 624 milyon YTL’dir. Bankamız 492 milyon YTL vergi karşılığı ayırdıktan sonra 1 milyar 132 milyon YTL net kár elde etmiştir. Bankamızın net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında artış göstermiştir. 2005 yılı Eylül sonu itibariyle Akbank’ın toplam aktifleri geçen yıl sonuna göre yüzde 39 oranında büyüyerek, 48,6 milyar YTL’ye ulaşmıştır. Akbank’ın toplam kredileri yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 50 oranındaki artışla 19,5 milyar YTL olmuştur. Bankamız sektördeki en fazla kredi kullandıran banka olma özelliğini sürdürmeyi hedeflemektedir.

KOBİ’LERE 6.7 MİLYAR YTL

Akbank’ın kredi miktarındaki söz konusu artışın, bireysel ile küçük ve orta ölçekli (KOBİ) şirketlerin kredilerindeki artışa bağlı olarak gerçekleştiğine dikkat çekiliyor. Akbank’ın KOBİ kredilerinin yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre, yüzde 90 artışla 6,7 milyar YTL’ye ulaşmış durumda. Bireysel ve KOBİ kredilerinin toplam krediler içindeki payı da yüzde 65’e çıktı. Bu gelişmelere karşın Akbank’ın problemli krediler rasyosunun halen yüzde 1.7 gibi düşük seviyelerde seyrettiği belirtiliyor.’ Akbank’ın mevduatının da bu yılın ilk 9 ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 54 oranında bir artışla sektörün çok üzerinde bir performans sergileyerek, 30,8 milyar YTL’ye yükseldiği belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle