GeriEkonomi Akbank ilk altı ayda 1.1 milyar TL kâr etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akbank ilk altı ayda 1.1 milyar TL kâr etti

Akbank ilk altı ayda 1.1 milyar TL kâr etti
refid:21139207 ilişkili resim dosyası

Akbank,2012 yılının ilk yarısında nakdi ve gayri nakdi kredilerini %12 artışla 100 milyar TL seviyesine çıkardı.

Akbank’ın 2012 yılı ilk altı ayında 1 milyar 435 milyon TL brüt kâr elde ettiğini kaydeden Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Brüt kârı üzerinden 329 milyon TL vergi karşılığı ayıran Akbank’ın konsolide net kârı 1 milyar 106 milyon TL oldu” dedi.   
                                                               
2023 yılında Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olmayı hedeflediğini ve bunun da ancak güçlü bir bankacılık sektörü ile mümkün olabileceğini belirten Binbaşgil, “Türkiye bölgesinin ve dünya ekonomisinin yükselen değeri. Ülkemizin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasında, başarısı her geçen gün daha da yükselen bankacılık sektörümüz önemli bir rol oynayacak. Biz de Akbank olarak dünyaya örnek teşkil edecek bankacılık uygulamalarını hayata geçirmeye, aynı zamanda da bilançomuzu sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde büyütmeye devam ediyoruz. Bankamız büyüme ve kârlılıkta giderek artan bir performans sergiliyor. Toplam aktiflerimiz yılın ilk yarısında 145 milyar TL’yi geçti” dedi.

   
“Kredilerde yılın ilk yarısında sektörün üstünde bir büyüme ile pazar payımızı artırmaya devam ettik"

Daha da şeffaflaştırdıkları ve basitleştirdikleri kredi süreçleri ile müşterilerine hızlı bir şekilde finansal çözümler sağladıklarını vurgulayan Binbaşgil, “Akbank olarak tüm dağıtım kanallarımızla, ihtiyatlı şekilde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kredi desteği sağlamaya devam ediyoruz. Kurumsal, KOBİ ve bireysel kredilerde piyasanın üzerinde bir büyüme sağlayarak pazar payımızı artırmaya devam ettik. Toplam kredilerimiz 2012’nin ilk altı ayında %11,5 büyüme ile 83 milyar TL’ye ulaştı” dedi.
 
“Avantajlı ürün-hizmet ve çözümlerimizle KOBİ’lerimize desteğimizi sürdürüyoruz”

KOBİ’lerin daha fazla desteklenmesinin Türkiye’nin uluslararası ticaretteki payının artırılmasına önemli katkı  sağlayacağının altını çizen Binbaşgil, “Bugün markalaşan, yenilikçi ürünler sunan şirketlerin global piyasalarda öne çıktığını görüyoruz. KOBİ’lerimiz ar-ge faaliyetlerini artırdıkları, yaratıcı ve ileri teknoloji ürünlerinin imalatına ağırlık verdikleri ölçüde uluslararası pazarlarda benzer başarıları yakalayacak potansiyele sahip. Ülkemizin üretim ve istihdamına önemli katkılar sağlayan KOBİ’lerimize inanıyoruz. Avantajlı ürün-hizmet ve çözümlerimizle KOBİ’lerimize desteğimizi sürdürüyoruz. 2012 yılında KOBİ’lere yönelik kredilerimiz yılın ilk altı ayında %12 arttı. KOBİ ve kurumsal kredilerimizin toplamı ise yılın ilk yarısında 53 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

“2012 yılında Kredi Kartı alacaklarında lider banka olduk”

Kredi kartlarıdaki başarılı performanslarını sürdürdüklerini kaydeden Binbaşgil, “2012’nin ilk altı ayında yaklaşık %19 büyüme gösteren tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları kredileri ile müşterilerimize sağladığımız destek 30 milyar TL’ye ulaşırken bu alanda 2011 yıl sonuna göre 1 puanın üzerinde de pazar payı kazandık” dedi. Binbaşgil, aynı dönemde kredi kartı kredileri ile sağladıkları desteği %26 oranında artırdıklarını vurgulayarak kredi kartı kredilerinin 12 milyar TL’ye çıktığını, 2011 sene sonuna kıyasla pazar paylarını 1.7 puan artırdıklarını ve bu sayede 2012 yılında kredi kartı alacaklarında lider banka konumuna geldiklerini belirtti.


“Kalıcı liderlik yolundaki çalışmalarımız, uluslararası platformlarda da ödüllendiriliyor”

Sağlıklı ve kârlılık içinde büyümeye odaklandıklarını vurgulayan Binbaşgil, “Strateji, altyapı, verimlilik ve teknoloji konularına önemli zaman harcıyoruz, bu alanlarda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Kalıcı Liderlik yolundaki çalışmalarımız, uluslararası platformlarda da ödüllendiriliyor. Global Banking and Finance Review 2012 yılı "Bankacılık Ödülleri" değerlendirmesinde Akbank'ı üst üste 2. kez "Türkiye'nin En İyi Bankası" seçti.  Retail Banker International ise Akbank’ı “Best Use of CRM in Marketing” – “Pazarlama Faaliyetlerinde En İyi Müşteri İlişkileri Yönetimi Sistemleri Kullanımı” kategorisinde “Dünyanın En İyi Bankası” ödülüne layık gördü.” dedi.

 
“İlk yarıdaki yüksek performansın arkasında Akbanklıların enerjisi bulunuyor”

16 binin üzerinde Akbanklı’nın “Kalıcı Liderlik” yolunda kenetlendiğini ve sektörün oldukça üzerinde bir performans sergilediğini ifade eden Binbaşgil, “Müşterinin tercih ettiği banka olmamızın arkasında öncü uygulamaları kullanıma sunan, işinin uzmanı Akbanklıların enerjisi bulunuyor. Çalışanlarımızın sektörde farklılık yaratacak yeni başarılara imza atacağına inancımız tam. Başta en kaliteli hizmet anlayışıyla müşterilerine kalıcı değer yaratmayı hedefleyen çalışanlarımıza olmak üzere tüm müşterilerimize ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle