GeriEkonomi Akaryakıtta zamsız dört ay geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akaryakıtta zamsız dört ay geçti

Akaryakıt fiyatlarına zam yapılmayan süre açısından yeni bir rekora gidiliyor. Petrol ürünlerine son zammın yapıldığı 1 Aralık'tan bu yana yaklaşık dört ay geride kaldı. Akaryakıta daha önce en uzun süreli zam yapılmayan dönem ise beş ayla 1995 yılında yaşanmıştı.

10 Haziran 1995 ile son zammın tarihi olan 1 Aralık 1997 arasında akaryakıta 22 kez zam yapıldı. Akaryakıtın en uzun süre zam görmediği dönem 10 Haziran-7 Kasım 1995 tarihleri arası oldu. Belirtilen tarihler arasındaki 150 gün boyunca akaryakıt zam görmedi. Akaryakıta en kısa aralıklı zam ise geçen yıl yapıldı. 30 Haziran 1997'de artırılan petrol ürünü fiyatlarına, aradan 14 gün geçtikten sonra 14 Temmuz'da bir zam daha geldi.

Hükümetin akaryakıta böylesine uzun bir süre zam yapmamasını sağlayan en büyük etkenin, verilen altı ay zam yapmama sözününün yanısıra, ham petrol fiyatlarında meydana gelen hızlı gerileme olduğuna dikkat çekiliyor. Bir yandan, Kuzey yarım kürede kış aylarının çok sert geçmemesi ve Uzak Doğu ülkelerindeki ekonomik kriz yüzünden talebin düşmesi, bir yandan da üretimde ortaya çıkan artış yüzünden arzın büyümesi ham petrol fiyatlarının son on yılın en düşük düzeyine inmesini sağladı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle