Akaryakıtta yeni düzenleme

A.A.
05.01.2006 - 11:17 | Son Güncelleme:

Oktan sayısı en az 95 ve en çok 97.9 olan benzin, “kurşunsuz benzin 95 oktan”, en az 98 olan benzinler ”kurşunsuz benzin 98 oktan”ismiyle piyasaya arz edilecek. Yakıtbiodizel, otobiodizel olarak piyasaya arz edilemeyecek ve taşıt araçlarında kullanılamayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun “Benzin Türlerinin Üretimi, Yurtdışı ve Yurtiçi Kaynaklardan Temini ve Piyasaya Arzına İlişkin Teknik Düzenleme Tebliği”, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğde, piyasaya arz edilen benzin türlerinin, TSE tarafından hazırlanan, ekli Aralık 2005 tarihli “TS EN 228 Otomotiv Yakıtları -Kurşunsuz Benzin - Özellikler ve Deney Yöntemleri” Standardına uygun olması ve belirtilen usul ve esaslara göre pazarlanmasının zorunlu olduğu belirtildi. Tebliğe eklenen geçici maddeyle, 1 Ocak 2015 tarihine kadar, kurşunsuz benzin 95 oktan isimli benzinin içerisine dağıtıcılarca, en az 8 en fazla 20 mg / kg potasyum veya en az 10 mg/kg, en fazla 50 mg/kg arasında mangan katılması halinde “Katkılı Kurşunsuz Benzin 95 Oktan”" ismiyle piyasaya arz edilecek. Bir diğer geçici maddeyle, 1 Ocak 2007 tarihine kadar, kurşunsuz süper benzinin içinde yer alacak özellikler yer aldı.

OTOBİODİZEL, YAKITBİODİZEL'E İLİŞKİN DÜZENLEMELER

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında EPDK'nın otobiodizel ile yakıtbiodizel üretimi, yurtdışı ve yurtiçi kaynaklardan temini ve piyasaya arzına ilişkin teknik düzenleme tebliğleri de yer aldı. Buna göre, piyasaya arz edilen otobiodizelin, TSE tarafından hazırlanan, ekli Ekim 2005 tarihli “TS EN 14214 Otomotiv Yakıtları - Yağ Asidi Metil Esterleri (YAME/BİYODİZEL) - Dizel Motorlar İçin - Gerekler ve Deney Yöntemleri” standardına uygun olması zorunlu hale getirildi. Aynı şekilde piyasaya sunulan yakıtbiodizelin, TSE tarafından hazırlanan, ekli Eylül 2005 tarihli “TS EN 14213 Isıtma Yakıtları - Yağ Asidi Metil Esterleri (YAME) - Gerekler ve Deney Yöntemleri” standardına uygun olması gerekiyor. Bu kapsamda piyasaya arz edilecek yakıtbiodizel, kırmızı boya ile işaretlenecek. Yakıtbiodizel, otobiodizel olarak piyasaya arz edilemeyecek ve taşıt araçlarında kullanılamayacak. En çok iyot değeri, yakıtbiodizel için, 1 Ocak 2007 tarihine kadar 140 olarak uygulanacak.EPDK'nın söz konusu üç tebliği, 1 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe girdi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı