GeriEkonomi Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması gözden geçirilmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması gözden geçirilmeli

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının, sektörün talepleri çerçevesinde yeniden gözden geçirilmesini istedi. Murat Yalçıntaş, akaryakıta getirilen tavan fiyat uygulamasına ilişkin yaptığı açıklamada, serbest piyasa ekonomisinin işlerliğinin zora sokulmaması gerektiğini belirtti.
Piyasadaki denge önemli
Piyasaların düzenlenmesi ve denetlenmesinin, küresel ve yerel ölçekte hayati önem taşıdığının kabul edildiğine işaret eden Yalçıntaş, “Elbette, düzenleme ve denetleme mekanizmaları olacak ve görevlerini yapacak. Ancak bu görev yerine getirilirken, piyasanın hassas dengesi de dikkate alınmak durumunda. Özellikle ekonomimizin can damarı olan akaryakıt sektörü gibi bir sektörde daha da dikkatli davranmak gerektiğine inanıyorum” dedi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), kanunlardan kaynaklanan yetki ve sorumlulukları yerine getirdiğini vurgulayan Yalçıntaş, tavan fiyat uygulamasının sonuçlarına bütünsel olarak bakmak gerektiğini kaydetti. Murat Yalçıntaş, rafineri ile bayi arasındaki nakliye masrafı hesaba katılmadan bir düzenlemeye gidildiğini ifade ederek, bu durumun, rafineriden uzak bulunan bayi için çok büyük sıkıntılara yol açacağına ve rekabeti de olumsuz etkileyeceğine, sektörün en önemli şikayetlerinin başında bunun geldiğine işaret etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle