GeriEkonomi Akaryakıtta ‘tavan bitsin’ çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Akaryakıtta ‘tavan bitsin’ çağrısı

Akaryakıtta ‘tavan bitsin’ çağrısı
refid:12349255 ilişkili resim dosyası

Akaryakıt sektörü, iki ay önce başlatılan tavan fiyat uygulamasına bir an önce son verilmesini isterken EPDK uygulamanın geçici olduğu mesajını verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yarın (Perşembe) akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına devam edip etmeyeceğine karar vermeden önce sektör temsilcilerini dinledi. İki saat süren toplantıya EPDK Başkanı Hasan Köktaş ve Kurul üyelerinin yanı sıra dağıtım şirketlerinin dernekleri PETDER, ADER, AKADER ile bayi temsilcileri PÜİS ve TABGİS’in başkanları ile TÜPRAŞ, Petrol Ofisi ve OPET Genel Müdürleri katıldı.

Batıyoruz şikayeti

Sektör temsilcileri uygulamanın sektörü bitirme noktasına getirdiğini, serbest piyasadan geri dönüş olduğunu ve bu sürede bayilerin kapandığını ya da beklemeye geçtiklerini söyledi. Sektörde çok büyük bir zarar doğduğunu, satışların düştüğünü, rafinerinin yüzde 60-65 kapasite ile çalıştığını belirten sektör temsilcileri, uygulamanın iki ay daha devam etmesi halinde daha da zor duruma düşerek bugünleri arar hale geleceklerini belirtti.

Ne ucuzluk ne rekabet

Tavan fiyat uygulamasına neden başlandığını hâlâ anlamadıklarını belirten sektör temsilcileri EPDK’ya şu görüşü iletti: “Tavan fiyatı sektörde rekabeti arttırmak için koyduysanız, taşıma bedeli tavan fiyata dahil edilmediği için fiyat her yerde aynı ve bu yüzden rekabet artmadı. Aksine toptan satış gibi alanlarda rekabet tamamen ortadan kalktı. Eğer tüketicileri düşünerek fiyatlar pahalı diye müdahale ettiyseniz bugün akaryakıt fiyatları en üst düzeye geldi. O halde tavan fiyat ne işe yaradı?”

EPDK: Uygulama geçici

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, sektörde piyasa yapısı sağlıklı işlemediği için tavan fiyat uygulaması başlattıklarını söyledi. Köktaş, “Serbest piyasa yapısı esastır. Kanun tavan fiyatın içeriği ve zamanını belirlemiş durumda, geçici bir uygulamadır. Bu konuya Kurul olarak görüşerek sonucu sizlerle paylaşacağız” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle