Akaryakıt zam sinyali veriyor

Hürriyet Haber
09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Irak hampetrolünün satış müsaadesinin Birleşmiş Milletler tarafından uzatılıp, uzatılmayacağı konusundaki belirsizlik, dünya piyasalarında petrol fiyatlarını tırmandırıyor. Uluslararası Eylül ayı sonunda varili 18.5 dolar düzeylerinde bulunan brent hampetrolünün fiyatı 21 dolara dayandı. Böylece, yaklaşık 10 günlük sürede uluslararası piyasalarda brent hampetrolünün fiyatı yüzde 13 oranında artış gösterdi.

Uluslararası piyasalarda hampetrol fiyatlarındaki hızlı artış üzerine Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (Tüpraş) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ergun Kuran, dün yazılı bir açıklama yaptı.

ARTIŞ SÜREBİLİR

Serbest piyasada referans olarak kullanılan brent hampetrolünün ortalama varil fiyatı eylül ayında 18.44 dolar olurken, ekim ayının ilk haftasında bu fiyatın 20.76 dolara yükseldiğine işaret eden Kuran, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

‘‘Özellikle kış aylarına girdiğimiz bu dönemde, Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölge tüketiminin artması ve 6 Aralık 1997 tarihinden itibaren Irak hampetrolünün satış müsadesinin Birleşmiş Milletler'ce uzatılıp uzatılamıyacağının belli olmaması, geçtiğimiz yılın son 3 ayında olduğu gibi önümüzdeki dönemde de hampetrol fiyatlarının varilde bir kaç dolar daha artacağı işaretlerini vermektedir.’’

Kuran, Tüpraş'ın eylül ayında ithal ettiği toplam 1.8 milyon ton hampetrol için 231 milyon dolar ödediğini, buna göre, eylül ayında hampetrolde ortalama birim maliyetin, varil başına 17.11 dolar olduğnu açıkladı. Eylül ayında Tüpraş rafinerilerinde toplam 2.2 milyon ton hampetrol işlendiğini, ayrıca 37 milyon dolar karşılığı 180 bin ton likit petrol gazı (LPG) ithal edildiği kaydeden Kuran, ‘‘Bu çerçevede dağıtım şirketlerine 214 bin ton LPG, 321 bin ton benzin, 157 bin ton jet yakıtı, 569 bin ton motorin ve 483 bin ton muhtelif fuel oil satışı gerçekleştirildi’’ dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı