Airbus'un tedarikçisi üretim için Türkiye'de

Hürriyet Haber
06.09.2013 - 02:13 | Son Güncelleme:

Almanya’nın NRW Eyaletinden, Airbus için uçak parçaları üreten Flammaerotec firması, Şahinler Holding’e bağlı Avrupa Serbest Bölgesi’nde yatırım yapıyor. NRW Eyaleti Ekonomi Bakanı Garrelt Duin’in de katıldığı imza töreni ile yatırım için düğmeye basıldı.

Airbus şirketlerine uçak parçaları tedarikçisi Flammaerotec firmasının Avrupa Serbest Bölgesi’nde hayata geçireceği yatırımın imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi.

Flammaerotec’in, Avrupa Serbest Bölgesi’nde yapacağı bu yatırımla birlikte Airbus şirketleri için montaj ve kalıplama gibi modül üretimine başlanacak. Hammadde olarak ağırlıkla alüminyum alaşımları kullanılacak ürünlerin tamamı Almanya’ya ihraç edilecek.

TİCARET HACMİ 2.5 MİLYAR DOLAR

Törende bir konuşma yapan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin şunları kaydetti: “Bugün Avrupa Serbest Bölgesi’nden yaklaşık 170 farklı ülkeye ihracat yapılıyor. Avrupa Serbest Bölgesi, serbest bölgeler sıralamasında son iki yılda üç basamak birden yükselerek 7. sıradan 4. sıraya çıkmıştır. Böylece, büyüme hızı olarak, 19 serbest bölge arasında lider konuma gelmiştir. Şu an için ASB’de 2.5 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleşmektedir.

Bugün burada sizlerle sadece Avrupa Serbest Bölgesi için değil, Türk ekonomisi açısından da çok önemli bir yatırımın imza töreni için birlikteyiz. Bu imza töreniyle birlikte Avrupa’nın en önemli uçak teknolojisi üreticilerinden olan Flammaerotec; Airbus’ın önemli teknolojik uçak parçalarını Avrupa Serbest Bölgesi’nde üretmeye başlayacak.

Bu yatırım benim için ayrı bir anlam taşımaktadır. Çünkü yıllar önce iş hayatıma; yüksek mühendislik eğitimi aldığım Almanya’nın Aachen şehrinde başladım. Şahinler Holding olarak; Aachen ağırlıklı olmak üzere Almanya’da 100 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Aynı şehirden bir yatırımcının; değerli işadamı ve hemşerim Fredier Flamm’ın gelip; ASB’de yatırım yapıyor olması benim için büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu yatırımlarla her iki ülkede de ciddi istihdam yaratıyoruz. Aynı zamanda Türkiye ile Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerinin gelişmesine de önemli katkılar sağlıyoruz.

Bütün bu gelişmeler ASB’nin bulunduğu Trakya için de büyük önem taşımaktadır. Temmuz ayı içinde Avrupa Serbest Bölgesi olarak altı yatırımcı ile el sıkıştık. Flamm Holding bunlardan biri. Kısa bir süre sonra diğer beş yatırımcımızla da imza atacak ve toplamda 50 milyon dolarlık bir yatırımı daha Türkiye’ye getirmiş olacağız. Görüşmelerde sona yaklaştığımız ve toplamı yine 50 milyon doları bulan iki yatırım daha mevcut. Kısa bir süre sonra da onların müjdesini sizlerle paylaşmayı umuyorum.

Törene; Avrupa’nın çoğu ülkesini geride bırakarak, en büyük 18. ekonomiye sahip olan NRW Eyaleti’nin Ekonomi Bakanı Garrelt Duin ve T.C Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin ve Flamm Holding Yönetim Kurulu Başkan Frieder Flamm’ın da aralarında bulunduğu Alman heyetle birlikte, büyükelçiler, bürokratlar ve siyasetçiler katıldı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı