Airbus, Türkiye’deki yatırımını büyütüyor

Hürriyet Haber
22.04.2004 - 01:45 | Son Güncelleme:

Dünya havacılık devlerinden Airbus için İzmir’de yedek ana yakıt tankı üreten PFW kapasitesini artırıyor. PFW firmasının cirosu 1.2 milyon dolara ulaşırken, Airbus Airframe Üretim Başkan Yardımcısı Peter Kloepfer, Türkiye’den yaptıkları alımların 10 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Kloepfer, Merkezi Fransa’da bulunan Airbus ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Fransa’nın Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili yorumlarından etkilenmeyeceğini söyledi. Türkiye’de Airbus için yapılan üretime, kalite kontrollerinde, ‘mükemmel’ notu verildi.

Airbus Airframe Üretim Başkan Yardımcısı Peter Kloepfer, merkezi Fransa’nın Toulouse kentinde bulunan şirketin geçen yılı 19.3 milyar Euro ciro ile tamamladığını söyledi. İlk defa geçtiğimiz yıl yüzde 54 ile Boeing karşısında pazar liderliğini ele geçirdiklerini belirten Kloepfer, yine geçen yıl 305 uçak teslim ederek lider olduklarını söyledi. Şu anda 5 yıl içinde teslim edilmesini bekleyen 1439 uçak siparişine sahip olduklarını kaydeden Kloepfer, ‘Bu teslimat sayıları önemli. Havacılık sektörünü büyük oranda etkileyen 11 Eylül olayları sonrasında da teslimatlarımızda sürekliliğimizi koruyarak, pazar lideri olduk’ dedi.

Ege Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren PFW’nin Genel Müdürü Volker Sayer ise, PFW’nin Genel Merkezi’nin Almanya’da olduğunu söyledi. Almanya ile İngiltere’nin ardından Türkiye’nin de üçüncü yetkinlik merkezleri olacağını kaydeden Sayer, ‘Türkiye PWF’nin stratejik iş planlarında bir köşe taşı’ dedi. İlk yakıt tankının geçen yıl eylül ayında teslim edildiğini ve üretimin çok başarılı geçtiğini belirten Sayer, ‘700 metrekarelik üretim alanımıza, yeni 2 bin metrekare ekleyerek kapasite arttırıyor. Bu yıl A-320 uçakları için 40 tane yakıt tankı ve 230 çift baskı duvarı zemini üretmeyi planlıyoruz. Ciromuz 1.2 milyon dolar olarak gerçekleşti. 20 tane çalışanımız var’ dedi.
Mert İLKUTLUĞ/ İZMİR (DHA)
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı