GeriEkonomi Aile şirketleri dünyayı sırtladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aile şirketleri dünyayı sırtladı

Aile şirketleri dünyayı sırtladı
refid:23429407 ilişkili resim dosyası

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı, dünyada cirosu 1 milyar doların üzerinde olan şirketlerin yüzde 30’unun aile şirketi olduğunu belirterek, “Yani dünya ekonomisi aile şirketlerinin omuzlarında yükseliyor” dedi.

Dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinden DELL tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Dell Kadın Girişimciler Ağı Konferansı’na dünya çapında 200’ün üzerinde iş kadını katıldı. Yıllık cirosu 57 milyar doları bulan DELL Şirketi’nin üst düzey yöneticilerinin de katıldığı toplantı ile  kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek, bu amaçla deneyim paylaşımı sağlamak ve işbirliği olanakları yaratmak amaçlanıyor.Dün açılışı yapılan konferansın ilk oturumlarından biri ‘Aile Şirketleri’ydi.

Aile şirketleri dünyayı sırtladı


AİLE ŞİRKETLERİ KORUDU

Bu panele katılan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı, aile şirketlerinin ülkelerin toplumsal dokusunu güçlendirdiğini, kararların, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde uzun vadeli bir bakışla verildiğini ve bu nedenle çok başarılı olduklarını anlattı. Dünyada cirosu 1 milyar doların üzerinde olan şirketlerin yüzde 30’unun aile şirketi olduğunu söyleyen Faralyalı, “Bu ciro eşiğini daha aşağıya çekecek olursak, oran daha da yükselir. Yani dünya ekonomisi aile şirketlerinin omuzlarında yükseliyor. Türkiye’nin küresel bir kriz sırasında süren güçlü ekonomik performası da iş dünyasının aile şirketleri ağırlıklı olmasından kaynaklandı” dedi.

BAŞARILI İKİ KAMPANYA

Aile Şirketleri’nin içinden çıktıkları topluma katkısını toplumsal değişim için de kullandığını anlatan Doğan Faralyalı, “Biz kardeşlerimle birlikte bu ülkede doğduk, eğitim gördük, büyüdük. Bu ülkenin ihtiyaçlarını biliyoruz. Kadın sorununun öneminden hareketle, hem Aile İçi Şiddete Son kampanyasını oluşturup destekledik, hem de Baba Beni Okula Gönder kampanyasını. İkisi de çok başarılı oldu” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle