GeriEkonomi Aile şirketinde ‘baba’dan sonra pilot krizi çıkıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aile şirketinde ‘baba’dan sonra pilot krizi çıkıyor

Koç, Eczacıbaşı ve Boyner gibi gruplara da danışmanlık yapan Aspen Grup’un kurucusu David Bork, ‘Aile şirketlerinde uçağı baba kullanıyor. Uçak havadayken baba kalp krizi geçiriyor. Sonra herkes uçağı kullanmaya talip oluyor. Kimse ‘Uçak kullanmayı biliyor muyum’ diye sormuyor’ dedi.

AMERİKA başta olmak üzere dünyada 400’e yakın aile şirketine danışmanlık yapan ve Türkiye’de de Koç, Eczacıbaşı ve Boyner Holding gibi gruplara danışmanlık hizmeti veren Aspen Grup’un kurucusu David Bork, aile şirketlerinin ‘sabırlı sermayeler’ olduğunu belirterek şirket yönetimini ikinci ve üçüncü kuşaklar devraldığında problemler çıkabildiğine işaret ediyor. Bork, aile şirketlerinin kurcunun kişilik özelliklerini ve bakış açısını taşıdığını belirterek ‘İkinci ve üçüncü kuşak yönetimi devralırken şirketin anayasasını yazmadığı ve kurumsallaşmadığı takdirde sıkıntıya düşebilir’ dedi.

ÖLEN PİLOT GİBİ:

Kişilerin yeterlilikleri olmadan bazı görevlere aday olabileceği uyarısında bulunan Bork, ‘Bu tıpkı ölen pilotun yerine kim geçecek tartışması gibi. Aile şirketlerinde uçağı baba kullanıyor. Uçak havadayken baba kalp krizi geçiriyor. Geride kalan herkes uçağı kullanmaya talip oluyor. Ama kimse ‘uçak kullanmayı biliyor muyum, ben pilot muyum’ diye kendine sormuyor’ dedi.

KURUMSAL OLAN GÜÇLÜ:

Bork, aile şirketlerinin kurumsallaştığı takdirde aile şirketi olmayanlara göre daha dayanıklı hale geldiğini bildirerek şunları söyledi: ‘Kurumsallaşmış aile şirketlerinin zor durumlarda aykta kalma şansı diğer şirketlere göre daha yüksek. Çünkü aile şirketleri ‘sabırlı sermayeler’dir. Parayı bugün yatırıp yarın kár etmeyi ummazlar. Daha sabırlıdırlar. Aile şirketlerinin özü güvene dayanır. Onlar milyarlarca doları yönetirler. Araştırmalar borsada işlem gören aile şirketlerinin daha uzun vadeli planlar yaptıklarını, yatırımlarının geri dönüşü ve kár için daha sabırlı olduklarını ortaya koyuyor. Aile şirketlerinin vizyonu çok daha uzun. Türk ekonomisinin gücü de böyle geniş vizyon sahibi aile şirketlerinin varlığından geliyor.’

YÖNETİMDE AİLE DIŞI ÜYELER:

Aspen Grup üyesi Joe Paul, yönetim kurulunda aile bireyleri dışında üyeler olduğunda şirketlerin çok daha kolay ayakta kaldığını gösteren araştırmalar olduğuna dikkat çekerek, ‘Yönetim kurulunda sadece aile bireyleri olan şirketler ile yönetim kurulu aile ve aile dışı üyelden oluşan şirketler karışlaştırıldığında karışım olan şirketlerin daha kárlı oldukları görülüyor. Aile şirketi kötü bir kavram değildir. Kötü olan kabile gibi yönetilmek; sadece bir kişinin dediğini yapmak. Demokratik bir ortamda kurumsal yönetimi benimsemiş, görevi yeterliliği olana vermiş ve profesyonel yöneticilere kulak veren aile şirketleri aile şirketi olmanın avantajlarını yaşarlar’ dedi.

PROFESYONELLER AİLE ŞİRKETİ İSTEMİYOR:

Aspen Grubu’na bağlı Türkiye, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da faaliyet gösteren Family Business Consulting’in Başkanı Haluk Alacaklıoğlu aile şirketlerinin yüzde 50 ile 70 arasında ülkelerin ekonomisini oluşturduğunu belirterek şöyle devam etti: ‘ABD’de bu rakam yüzde 60’lar seviyesinde ve Türkiye’de yüzde 99. Bir araştırma gösterdi ki profesyonel yöneticiler aile şirketlerinde çalışmak istemiyor.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle